OSTRZEŻENIE HYDROGEOLOGICZNE PAŃSTWOWEJ SŁUŻBY GEOLOGICZNEJ nr 9/2024 na okres od 1.01.2025 r. do 31.01.2025r. Państwowa służba geologiczna aktualizuje informację o stanie zagrożenia hydrogeologicznego na obszarze kraju. Stan zagrożenia hydrogeologicznego związany z prognozowanym występowaniem niżówki hydrogeologicznej w okresie od 1.01.2025 do 31.01.2025 obowiązuje dla następujących województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, małopolskiego oraz kujawskopomorskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, północnej części województwa wielkopolskiego, wschodniej części województwa łódzkiego i południowej części województwa śląskiego.
Przepisy regulujące kwestie sygnalistów w miejscach pracy były prawdziwą rewolucją i dużym wyzwaniem, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Od 25 września br. sygnaliści mogą zgłaszać nieprawidłowości wewnętrzne do odpowiednich komórek w miejscu swojej pracy, a dokładnie trzy miesiące od tej daty, czyli od Bożego Narodzenia, Rzecznik Praw Obywatelskich przyjmuje od nich zgłoszenia zewnętrzne.
Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów
W czerwcu br. została przyjęta ustawa o ochronie sygnalistów, która jest implementacją unijnej dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Dokument określa trzy rodzaje działań, jakie może podjąć osoba, która zauważyła naruszenie prawa, o którym dowiedziała się w związku z wykonywaną pracą: zgłoszenie wewnętrze, zgłoszenie zewnętrzne lub ujawnienie publiczne (np. w mediach społecznych, jeśli żadna z w/w procedur nie zadziałała).
Zgłoszenia zewnętrzne powinny być kierowane przede wszystkim do instytucji publicznych, czyli takich, które są właściwe do podjęcia działań w danej spawie i wobec organu, który dopuścił się naruszenia prawa. Może się jednak okazać, że sygnalista nie będzie potrafił zidentyfikować właściwej instytucji i wówczas może takie zgłoszenie przedstawić Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Jego obowiązkiem będzie wstępna weryfikacja zgłoszenia i przekazanie właściwemu organowi, ponieważ to właśnie organ publiczny, a nie RPO jest co do zasady właściwy do rozpatrzenia sygnalizacji i do podjęcia działań naprawczych, służących usunięciu skutków naruszenia prawa i udzielenia ochrony sygnalistom. Chociaż RPO został upoważniony do rozpatrywania zgłoszeń zewnętrznych, to jednak w bardzo ograniczonym zakresie. Zgłoszenia muszą bowiem dotyczyć dziedzin prawa nieobjętych katalogiem zawartym w art. 3 ustawy o sygnalistach i muszą to być sprawy, w których udzielenie ochrony jest konieczne z uwagi na ochronę konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela. RPO może interweniować wyłącznie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z relacją między jednostką, obywatelem, a władzą publiczną. To oznacza, że Rzecznik nie ma kompetencji, aby podejmować działania w relacjach między dwoma jednostkami prywatnymi, np. pracownikiem a pracodawcą, zleceniobiorcą a zleceniodawcą, jeśli nie ma tam organu władzy publicznej
Zespół do spraw Sygnalistów
W związku z realizacją nowego działania, wynikającego z ustawy, Rzecznik Praw Obywatelskich utworzył Zespół do spraw Sygnalistów, który oprócz przyjmowania zgłoszeń, ma również prowadzić działania informacyjne i edukacyjne. Opracowywany jest projekt procedury zgłoszeń zewnętrznych, a równie istotnym obszarem działalności Zespołu jest udzielanie informacji oraz porad na temat praw i środków ochrony prawnej przysługujących sygnalistom oraz osobom pomagającym w dokonaniu zgłoszenia.
Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z darmowych porad w punktach na terenie całej Polski!
Z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego skorzystać może: – każda osoba fizyczna, która potwierdzi stosownym, pisemnym oświadczeniem, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (do pobrania i podpisania w punkcie), – osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku, co należy potwierdzić dodatkowym oświadczeniem.
Każda osoba, która chce skorzystać z porady, powinna wcześniej umówić się na wybrany dzień i godzinę wizyty w konkretnym punkcie. Rejestracji można dokonać: – telefonicznie pod numerem: (81) 531 52 81 – e-mailowo: pomocprawna@powiatleczynski.pl – on-line: za pośrednictwem strony www.zapisy-np.ms.gov.pl
Podczas rejestracji nie trzeba podawać żadnych swoich danych osobowych, ani informować o sprawie, w której potrzebujemy pomocy lub konsultacji.
23.12.2024 r. przed Ośrodkiem Rewalidacyjno-Wychowawczym w Łęcznej odbyło się uroczyste przekazanie nowego samochodu zakupionego dla placówki przez Powiat Łęczyński. Kluczyki do nowego auta Dyrektor ORW Magdalenie Majewskiej przekazali przedstawiciele Zarządu Powiatu Łęczyńskiego na czele ze Starostą Danielem Słowikiem, przedstawiciele Rady Powiatu z Przewodniczącym Teodorem Kosiarskim oraz Dyrektor Lubelskiego Oddziału PFRON Małgorzata Paprota. W uroczystości udział wzięli również Burmistrz Miasta Łęczna Leszek Włodarski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Matczuk, kierownicy powiatowych jednostek oraz naczelnicy i pracownicy merytorycznych wydziałów Starostwa Powiatowego w Łęcznej. Poświęcenia nowego auta dokonał ks. Tomasz Skałecki.
Informuję, iż VIII Sesja Rady Powiatu w Łęcznej odbędzie się 30 grudnia 2024 roku o godzinie 9.00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łęcznej, al. Jana Pawła II 95B.