W dniach od 13 do 15 września 2024 r. na terenie województwa lubelskiego zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Działania te są częścią corocznej kampanii mającej na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się tej groźnej choroby wśród dzikich zwierząt. Szczepienia są organizowane przez Inspekcję Weterynaryjną pod nadzorem Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

W trakcie zaplanowanej akcji, szczepionki będą rozprowadzane dwiema metodami:

• Zrzut z samolotów – szczepionki będą zrzucane z powietrza, co pozwala na dotarcie do trudno dostępnych terenów.
  • Rozkładanie ręczne – pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej będą ręcznie wykładać szczepionki w wybranych miejscach.

Szczepionka, której używa się w tej akcji, ma postać blistra z płynem, który zatopiony jest w przynęcie o brązowo-zielonym kolorze. Ważne jest, aby mieszkańcy nie dotykali szczepionek, gdyż są one przeznaczone wyłącznie dla dzikich lisów. Szczepionka nie jest odpowiednia dla zwierząt domowych – w przypadku spożycia przez psa lub kota, może wywołać problemy trawienne.

Unikaj kontaktu ze szczepionką: W przypadku przypadkowego kontaktu z zawartością blistra, należy natychmiast umyć skórę wodą z mydłem i skonsultować się z lekarzem.

Ograniczenia dla zwierząt domowych: Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionek, właściciele psów i kotów powinni unikać puszczania swoich zwierząt luzem, aby zapobiec dostaniu się do miejsc, gdzie wyłożono przynęty ze szczepionką.

foto: pixabay