powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

              16 listopada 2023 roku,  w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Pomysł akcji powstał w Stanach Zjednoczonych,               z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę.  

           Idea obchodzonego w Polsce i na świecie Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na różne aspekty palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Światowa Organizacja Zdrowia w swoim raporcie „WHO Report on the Global Tobacco Epidemic, 2021” dotyczącym e-papierosów informuje, że są one bez wątpienia szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia zarówno dla osób palących jak i niepalących. Wciąż trwają badania nad bezpieczeństwem e-papierosów, a wiele z nich skupia się na ich wpływie na zdrowie młodzieży i dorosłych.

         Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące, w tym dzieci, mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na  tzw. „bierne” palenie to najważniejsze motywy obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia.