powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

W sobotę 11.11.2023r. na Placu Powstań Narodowych w Łęcznej odbyły się obchody 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00 w kościele pw. św. Barbary inscenizacją słowno-muzyczną w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej oraz występem uczennicy z Liceum Ogólnokształcącego w Podgłębokiem. Następnie odprawiona została Msza święta w intencji Ojczyzny.

Tuż po mszy nastąpiło uroczyste przejście z kościoła na Plac Powstań Narodowych.

Po zaciągnięciu warty honorowej przy krzyżu przez żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej i odśpiewaniu Hymnu Państwowego, głos zabrali kolejno Starosta Łęczyński Krzysztof Niewiadomski , Wicestarosta Michał Pelczarski oraz Burmistrz Miasta Łęczna Leszek Włodarski. Starosta podziękował wszystkim przybyłym na uroczystość. Wicestarosta w swoim przemówieniu podkreślił rangę tego wielkiego święta, będącego uhonorowaniem pamięci bohaterów poległych w walce o wolną Ojczyznę.

Podczas tegorocznych obchodów obecni byli m.in.: Poseł na Sejm Krzysztof Bojarski, przedstawiciel posła na Sejm Artura Sobonia Piotr Muskała, członkowie Zarządu Powiatu: wicestarosta Michał Pelczarski i Piotr Rybak, Przewodniczący Rady Powiatu Arkadiusz Biegaj , Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Jadwiga Jaskułecka, Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Matczuk.

Po odczytaniu Apelu Pamięci i modlitwie liczne delegacje złożyły wieńce i bukiety przy krzyżu. Końcowym akcentem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Orkiestry Górniczej. Bezpośrednio po uroczystości na placu wydawana była grochówka.🇵🇱

Dziękujemy serdecznie wszystkim obecnym na tegorocznych uroczystościach niepodległościowych za tak piękną lekcję patriotyzmu i historii. Szczególne podziękowania składamy obecnym dziś posłom na Sejm, członkom Zarządu Powiatu Łęczyńskiego, reprezentantom służb mundurowych: Policji i Straży Pożarnej, żołnierzom, radnym powiatu łęczyńskiego, przedstawicielom samorządowym, księżom, przedstawicielom jednostek organizacyjnych powiatu łęczyńskiego i gmin, przedstawicielom instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, związków zawodowych, zakładów pracy. Pamiętajmy o budowaniu wspólnoty narodowej i dbaniu o dziedzictwo naszych przodków. Dzięki takim uroczystościom duch narodowy nigdy nie zginie.

Zdjęcia autorstwa S. Elżbiety Łutnik