powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

„Działalność kół gospodyń wiejskich w zakresie kulinarnych produktów lokalnych jako szansa na wykorzystanie potencjału kobiet dla rozwoju lokalnej społeczności” to temat konferencji, która odbyła się 15 września w Starostwie Powiatowym w Łęcznej w ramach operacji „W kobietach siła – aktywne KGW szansą na wykorzystanie potencjału kobiet z powiatu łęczyńskiego dla rozwoju lokalnej społeczności”.

W konferencji wzięły udział uczestniczki operacji. Zaproszenie od organizatora wydarzenia – Powiatu Łęczyńskiego – przyjęła również Ewa Szałachwiej Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
Obecni podczas konferencji wysłuchali trzech ciekawych prelekcji. Właściciel studia kulinarnego i szef kuchni – Kamil Kotarski – opowiedział o tradycjach kulinarnych Doliny Wieprza i Polesia Zachodniego, ekspert ds. marketingu terytorialnego i turystyki – Michał Basiński – omówił zagadnienia związane z tworzeniem markowych produktów turystyki kulinarnej w oparciu o dziedzictwo regionalne, a Katarzyna Kotarska przedstawiła wiele inspirujących przykładów jak pisać i opowiadać o kulinariach.
Podczas konferencji odbyło się również rozstrzygnięcie organizowanego w ramach operacji konkursu kulinarnego „Produkt lokalny naszego KGW.
Kategoria: CIASTA, CHLEBY I INNE WYPIEKI
1 miejsce: Iwona Kałużna, Miodowo-cukiniowa harmonia
2 miejsce: Agnieszka Grabowska, Koszyczek drożdżowy
3 miejsce: Barbara Pągowska, Chleb wiejski

Kategoria: PRZETWORY Z OWOCÓW
1 miejsce: Agnieszka Koza, Konfitura z jagody
2 miejsce: Barbara Wałecka, Konfitura z jarzębiny
3 miejsce: Marta Żuk, Winogron w winnej zalewie

Kategoria: PRZETWORY Z WARZYW
1 miejsce: Maria Chróścik, Paprykarz z cukinii
2 miejsce: Marta Kociuba, Keczup wiejski
3 miejsce: Justyna Nikiszyn, Surówka z białej kapusty do słoików

Kategoria: DANIA GORĄCE
1 miejsce: Małgorzata Wałecka, Baba ziemniaczana
2 miejsce: Joanna Matusiak, Szaszłyki w piersi kurczaka
3 miejsce: Anna Kowalczyk, Zawijaniec z kurczaka w pomidorowej omaście

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”