powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Dzisiaj, 1 września, przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej – jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii ludzkości. To dzień, który przypomina nam o ogromnym cierpieniu, jakie przyniosła ta wojna, ale także o konieczności pielęgnowania pokoju, wolności i solidarności międzynarodowej.

II wojna światowa była konfliktem o niezwykłym zasięgu i rozmiarach, który pochłonął życie milionów ludzi, zarówno wojskowych, jak i cywilów. Była to wojna, która przyniosła ze sobą niespotykane dotąd zniszczenia, szczególnie w Europie, gdzie miejsce miały liczne bitwy, bombardowania, jak również Holocaust, który pozostawił głęboką ranę w historii ludzkości.

O 4:30 zebraliśmy się na Placu Powstań Narodowych w Łęcznej by oddać hołd ofiarom i bohaterom wojny, którzy walczyli o naszą wolność, godność i niepodległość. O 4:45 odbyło się zaciągnięcie warty honorowej i wprowadzenie pocztów sztandarowych. Orkiestra górnicza odegrała Hymn Narodowy RP, następnie odczytany był Apel Pamięci, po którym nastąpiła modlitwa za poległych i złożenie wieńców przy pomniku. Po uroczystości, wszyscy udali się na Mszę Świętą w kościele pw. św. Barbary. Msza sprawowana była w intencji ojczyzny i wszystkich poległych w czasie II wojny światowej.

Dzięki takim uroczystościom pamięć o bohaterach przetrwa i staje się trwałym elementem naszej historii. Dziękujemy wszystkim za obecność.

Cześć i chwała bohaterom!