powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

W dniu 14 maja 2023 r. odbył się piknik, podczas którego skupiliśmy się na promowaniu i degustacji produktów polskich.
Celem pikniku było podkreślenie i docenienie lokalnych, rodzimych dań kuchni polskiej, które są często unikalne i charakterystyczne dla kultury i tradycji naszego kraju.

Podczas Pikniku odbyły się dwa konkursy, pierwszym z nich była „Bitwa Regionów”, którego organizatorami są Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Konkurs kulinarny „Bitwa Regionów” to forma rywalizacji między regionami, w której Koła Gospodyń Wiejskich prezentują swoje umiejętności kulinarne i przygotowują potrawy charakterystyczne dla danego regionu. W konkursie oceniane są zarówno umiejętności kulinarnego przygotowania potraw, jak i ich smak. Drużyny starają się wyróżnić poprzez kreatywne interpretacje tradycyjnych dań, nowatorskie połączenia smakowe, prezentację potraw i ich atrakcyjność wizualną.

Do eliminacji powiatowych, a więc pierwszego etapu Bitwy Regionów zgłosiło się aż 18 Kół Gospodyń Wiejskich z naszego powiatu.

Wyniki konkursu:
1. miejsce zajęło KGW Dąbrowa – za parowańce z jagodami
2. miejsce należy do KGW Dratów – za bigos ze śliwką
3. miejsce dla KGW Charlężanki – za gołąbki

Trzymamy kciuki za powodzenie na dalszych etapach „Bitwy”!

Drugim konkursem skierowanym do Kół Gospodyń Wiejskich był powiatowy konkurs pn. „Wymarzony Sernik”, którego przedmiotem był wykonany własnoręcznie, przy użyciu tradycyjnych przepisów z kuchni regionalnej Lubelszczyzny dowolny sernik.

Nagrodę główną w tym konkursie zdobyło KGW Brzeziny, na drugim miejscu uplasowało się KGW Dratów, III miejsce zajęło KGW Łuszczów-Kolonia.

Wśród niewątpliwych atrakcji podczas wydarzenia znalazły się pokazy sprzętu wojskowego 18 Dywizji Zmechanizowanej im. Generała Broni Tadeusza Buka. Pokazy wojskowe mają na celu edukację publiczną na temat roli i funkcji sił zbrojnych. Dla niektórych osób mogą być również inspiracją do rozważenia kariery wojskowej.

O świetną atmosferę podczas pikniku zadbali występujący na naszej scenie Arkadia, artyści z Zespół Szkół Rolniczych w Kijanach, Centrum Kultury w Łęcznej, mieszkańcy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego z Jaszczowa, Seniorzy z Powiatowego Klubu „Senior+” Łęczna, a oprawę muzyczną zapewnił nam Dj Joker.

Dzieci mogły do woli korzystać z dmuchanych zamków, głaskać i karmić alpaki, zajadać popcorn i watę, zrobić brokatowy tatuaż, a nawet skorzystać z warsztatów ceramicznych.

Dziękujemy za atrakcje dla dzieci Ośrodkowi Rewalidacyjno – Wychowawczemu z Łęcznej, Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu w Podgłębokiem i Przedszkolu Specjalnemu z Ludwina.

Dziękujemy za przybycie i liczymy, że za rok znowu będziemy mieli okazję spotkać się na pikniku produktu polskiego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć (powiększone zdjęcie po otwarciu w nowej karcie).