powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Trwa II kampanii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA realizowana we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym „Wybieraj Bezpieczną Żywność”, która może pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących codziennych wyborów żywieniowych  i wyjaśnić naukowe podstawy bezpieczeństwa żywności w UE.

Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki w zapewnianiu bezpieczeństwa żywności w UE oraz zachęcanie obywateli do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych. Kampania skierowana jest do grupy odbiorców w wieku 25-45 lat, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i młodych rodziców.Tematami tegorocznej edycji są suplementy diety, higiena żywności oraz znakowanie żywności z uwzględnieniem alergenów.

Podawanie informacji na temat żywności służy ochronie zdrowia konsumentów i umożliwia im dokonanie świadomych wyborów spośród asortymentu produktów znajdujących się na rynku.

Suplementy diety

Przyjmowanie witamin i składników mineralnych może być częścią porannej rutyny, a liczba suplementów diety dostępnych na rynku jest olbrzymia.

Suplementy diety to nie leki, to  środki spożywcze przeznaczone do uzupełnienia codziennej diety.  Zawierają witaminy, składniki mineralne, aminokwasy, enzymy i ekstrakty ziołowe, które mają postać tabletek, kapsułek, proszków i płynów. Można je kupić bez recepty w aptekach, supermarketach, sklepach specjalistycznych i przez Internet. Niektóre popularne suplementy diety zawierają witaminę D, echinacea, olej rybi i wapń.

W Unii Europejskiej powszechnie dostępnymi suplementami diety są również preparaty ziołowe i roślinne uzyskiwane z alg, grzybów i porostów: żeń-szeń, miłorząb, czosnek i dziurawiec. Niektóre suplementy uzupełniają dietę o składniki odżywcze i witaminy, których w przeciętnej diecie może brakować. Inne mogą się przyczynić do zmniejszenia czynnika ryzyka zachorowania. Można ich używać do podtrzymania ogólnego stanu zdrowia, wsparcia aktywności umysłowej lub sportowej albo wspomagania układu odpornościowego. Suplementy diety nie są produktami leczniczymi, a ich stosowanie nie ma na celu leczenia ani zapobiegania chorobom. W UE suplementy diety są uregulowane jako żywność.

Nie istnieje uniwersalny suplement diety dla wszystkich. Każdorazowo należy zweryfikować, czy dany produkt może być spożywany przez daną osobę, np. niektóre suplementy diety nie mogą być stosowane u dzieci, a innych nie zaleca się kobietom w ciąży.

Suplementy diety należy zażywać tylko w uzasadnionych przypadkach. Zanim zastosujemy konkretny suplement diety należy skonsultować jego stosowanie z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. W niektórych przypadkach zastosowanie suplementu diety powinno być poprzedzone wykonaniem badań laboratoryjnych. Większość ludzi nie potrzebuje suplementów diety, ponieważ ich dieta zapewnia im wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują, wyjątkiem może być witamina D, jeśli ekspozycja na słońce jest ograniczona. Do funkcjonowania naszego organizmu potrzebna jest tylko określona ilość każdego składnika odżywczego, a przekroczenie tych ilości wcale nie musi być korzystne. Niektóre substancje przyjmowane w dużych dawkach mogą mieć negatywne skutki, a nawet stać się szkodliwe

Suplementy diety mogą negatywnie wpływać na działanie przyjmowanych leków. W trosce o zdrowie należy poinformować swojego lekarza o stosowanej suplementacji i zastosować się do jego rad.

Alergeny

Na alergie pokarmowe nie ma lekarstwa.  Jedynym sposobem radzenia sobie z tą sytuacją jest unikanie żywności, która powoduje wystąpienie objawów alergii. Można to zrobić, sprawdzając składniki na etykietach żywności opakowanej oraz – w przypadku żywności sprzedawanej luzem/nieopakowanej – poproszenia o listę alergenów zawartych w tego typu produktach. Jasne i dokładne informacje o alergennych składnikach towarzyszące środkom spożywczym mają w tej sytuacji kluczowe znaczenie.

Opinie naukowców z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności w zakresie alergii pokarmowych są istotnym elementem branym pod uwagę w procesie legislacyjnym dotyczącym znakowania żywności. W rezultacie zgodnie z prawem UE producenci żywności sprzedawanej w Unii Europejskiej muszą obowiązkowo wskazywać w oznakowaniu żywności 14 alergenów : (1) orzeszki ziemne, (2) orzechy inne, w tym laskowe, (3) soja, (4) gorczyca, (5) jaja, (6) łubin, (7) mleko, (8) ryby, (9) zboża zawierające gluten, (10) sezam, (11) seler, (12) dwutlenek siarki, (13) mięczaki i (14) skorupiaki.

Powyższy przykład dowodzi, jak nauka może naprawdę pomóc konsumentom w dokonywaniu właściwych wyborów.

Ty też masz wpływ na bezpieczeństwo żywności.

SPRAWDZAJ CO KUPUJESZ

Podczas zakupów sprawdzaj czy produkty nie mają śladu psucia się oraz jak są przechowywane. Czytaj etykiety, znajdziesz tam: nazwę żywności, wykaz składników, w tym alergenów, warunków przechowywania, daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia, wartości odżywczej, adres podmiotu wprowadzającego produkt do obrotu.


• UTRZYMUJ CZYSTOŚĆ

Najważniejszą zasadą jest mycie rąk, naczyń i powierzchni, na których będzie przygotowywana żywność. Bakterie przenoszone przez żywność są niewidoczne dla oczu. Chroń kuchnię i żywność przed owadami i innymi zwierzętami.


• ODDZIELAJ ŻYWNOŚĆ SUROWĄ OD UGOTOWANEJ

Pakując zakupy oddzielaj warzywa i owoce od chemii gospodarczej, surowego mięsa, owoców morza i jaj. Podobnie postępuj podczas przechowywania w lodówce. Nie używaj tej samej deski, noży do owoców, warzyw i mięsa. Jeśli nie planujesz spożycia zakupionej żywności w ciągu kilku dni, zamróź ją.


• GOTUJ SKUTECZNIE

Gotowanie zabija niebezpieczne bakterie. Bezpieczne gotowanie to kwestia zastosowanej temperatury. Zupy doprowadzaj do wrzenia. Podgrzewaj do temperatury min. 70 stopni.


• PRZECHOWUJ ŻYWNOŚĆ W ODPOWIEDNIEJ TEMPERATURZE

Świeże produkty schładzaj w ciągu 2 godz. od zakupu. Żywność mrożoną przechowuj od 1 do 12 m-cy w zależności od rodzaju. Zamrażaj przed upływem terminu przydatności do spożycia, nie zamrażaj nic ponownie.

Nauka odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu, że żywność na Twoim talerzu jest bezpieczna do spożycia. Od pola, przez gospodarstwo i producenta aż do Twojego talerza, naukowcy z całej Europy monitorują i oceniają żywność nieustannie, więc żywność, którą zdecydujesz się zjeść, jest bezpieczna. Porady EFSA pomagają informować o europejskich przepisach chroniących konsumentów.

Źródło: https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl