– Warto się czasem zasłuchać w grobów ciszę, by mowę wieków usłyszeć. One mówią – recytowała młodzież podczas akademii zorganizowanej z racji obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Patriotyczno-refleksyjny klimat spotkania budowały przygaszone światła, jesienne liście, brzozowy krzyż z nieznaną mogiłą, narodowe barwy i płonące ognisko, wokół którego zgromadziła się młodzież, by przypomnieć dawne dzieje.
Na początku z półmroku wyłoniła się czarna postać, która zasiadła przy stole i w blasku świec odczytała List do Polski: Bardzo jesteś zaborcza, Ojczyzno moja umiłowana. Mój dziad zginął w powstaniu styczniowym, ojca zesłali na Sybir i już stamtąd nie wrócił… Wszyscy oni bez wahania oddali życie za Twoją wolność. I oto jesteś wolna. Na ulicach Lublina wielka radość, ale nie tylko tutaj. W ubiegłym tygodniu byliśmy z bratem i matką moją u wujostwa w Łęcznej, posłaniec bowiem przyniósł nam niepokojącą wiadomość, że wuj Stanisław wiekowy już człowiek, podupadł na zdrowiu. Wyruszyliśmy przed południem, a że drogi były zasypane śniegiem dotarliśmy dopiero późnym wieczorem. Wuj rzeczywiście był bardzo chory, ale na nasz widok ożywił się i ucieszył, siadł nawet przy kominku otulony kocem i zaczął snuć opowieść o tym, jak to do Łęcznej dotarła wiadomość o odzyskaniu wolności…
Patriotyczne stroje, gawęda, wiersze zapadające w serce oraz refleksyjne pieśni, m.in.: Pąki białych róż, Szara piechota, O mój rozmarynie rozwijaj się czy Smutno mi Boże, budowały klimat nastrojowego spotkania. Pamięć o tych, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny jest naszą powinnością. Pomimo, że „Nie ma ich wśród nas, ale ich sen o niepodległości stał się jawą. Ofiara z krwi wielu przyniosła upragnioną wolność”.
„Dziś pochylamy się nad tymi, którzy „żywią i bronią” – mówił prowadzący. – Oddajemy hołd i uroczyście wzywamy na Apel Poległych”. Przy wtórze werbli odczytane zostały wezwania i odezwa: „Chwała bohaterom, cześć Ich pamięci!”
Gośćmi szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości byli: Wioletta Wachewicz Sekretarz Powiatu oraz Dorota Makara Naczelnik Wydziału Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych.
Uroczystość przygotowała młodzież pod kierunkiem nauczycielki historii Martyny Kawalec i nauczyciela przedmiotów zawodowych Benedykta Porębskiego, przy wsparciu nauczycielki plastyki Katarzyny Wójtowicz i szkolnej psycholog Marzeny Szypulskiej.
Tekst i zdjęcia: Marzena Olędzka