W minioną niedzielę, tj. 31 lipca br. Miasto Szczebrzeszyn było gospodarzem jubileuszowych XXIII Wojewódzkich Igrzysk Rekreacyjno-Sportowych LZS „Szczebrzeszyn 2022″oraz VIII Letnich Igrzysk Seniorów „Lubelszczyzna 2022”. Wydarzenie sportowe pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego poza rywalizacją sportową było również okazją do uczczenia 670 lat nadania praw miejskich Miastu Szczebrzeszyn.

Celem Igrzysk jest popularyzacja sportu, rekreacji i turystyki w środowiskach wiejskich i mało miasteczkowych, czynny wypoczynek i współzawodnictwo sportowe, aktywizacja samorządów gminnych i powiatowych do działania na rzecz rozwoju sportu oraz popularyzacja różnych form wypoczynku wśród młodzieży i seniorów.

Reprezentacje 35 gmin i 12 powiatów zmierzyły się ze sobą w różnych konkurencjach sportowych i rekreacyjnych. Rywalizacja ma charakter drużynowy jak i indywidualny. Odbyły się zawody m.in. w piłce nożnej, siatkówce, koszykówce, trójbój kobiet i mężczyzn, wyścig slalomowy na hulajnodze, czy też rzut lotką do tarczy. W czasie sportowej rywalizacji zawodnicy zmierzyli się ze sobą także m. in. w innych konkurencjach: dojenie krowy, bieg farmera, strzelanie z luku, rzut podkową, narty integracyjne, czy przeciąganie liny.

50-osobowa delegacja sportowców Powiatu Łęczyńskiego z gmin Milejów, Łęczna, Ludwin i Puchaczów wzięła udział w XXIII Igrzyskach Rekreacyjno-Sportowe w Szczebrzeszynie. Ekipie sportowców z ziemi Łęczyńskiej przewodniczył Andrzej Chabros Wójt Gminy Ludwin oraz Ryszard Kurzępa powiatowy działacz LZS.

Nasza reprezentacja odniosła duży sukces! Powiat Łęczyński został brązowym medalistą obydwu Igrzysk! Złotym medalistą został Powiat Tomaszowski oraz srebrnym Powiat Zamojski. Wśród gmin pierwsze miejsce podobnie jak i rok temu zajęła Gmina Jarczów.

Prezentujemy wyniki naszych zawodników biorących udział w rywalizacjach sportowych XXIII Wojewódzkich Igrzysk Rekreacyjno-Sportowych:

• I miejsce w piłce siatkowej: Ola Dobies-Antoniak, Ola Petz, Alicja Brida, Magdalena Abel z Milejowa.
  • II miejsce w piłce koszykowej: Bijata Łukasz, Sidor Rafał, Jurasik Bartosz.
  • II miejsce strzał na bramkę: Brzozowiec Kurzak Jadwiga i Kazimierz Brzozowiec.
  • II miejsce rzut lotką: Sylwia Brzozowiec.

W klasyfikacji VIII Letnich Igrzysk Seniorów (+50):

• III miejsce w piłce nożnej w składzie: Tadeusz Gmurkowski, Zbigniew Kocowski, Kazimierz Brzozowiec, Mirosław Kowalik, Wojciech Kowalski, Stanisław Paszkiewicz, Mirosław Skrzypczak.
  • II miejsce w wyścigach na hulajnodze: Brzozowiec Kazimierz, Brzozowiec Kurzak Jadwiga, Jadwiga Kowalska, Wojtek Kowalski, Paszkiewicz Stanisław, Katarzyna Guz
  • II miejsce w rzutach korn hole. II miejsce „narty integracyjne” zdobyli Brzozowiec Kurzak Jadwiga, Kazimierz Brzozowiec, Wojciech Kowalski.

Seniorzy brali udział jeszcze w kilku innych konkurencjach. Igrzyska rozgrywane były przy pięknej pogodzie na obiektach sportowych Szczebrzeszyna. Organizatorem Igrzysk było Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Lublinie przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Starostwa Powiatowego w Zamościu, Urzędu Miasta Szczebrzeszyna oraz Powiatowego i Miejskiego Zrzeszenia LZS w Zamościu. W wydarzeniu uczestniczyli m. in.: Poseł na Sejm Beata Strzałka, Poseł na Sejm Sławomir Zawiślak, Starosta Zamojski Stanisław Grześko, Wicestarosta Zamojski Witold Marucha, Przewodniczący Rady Powiatu w Zamościu Krzysztof Rusztyn oraz Burmistrz Miasta Szczebrzeszyn Henryk Matej.

Organizatorzy delegacji Powiatu łęczyńskiego w imieniu swoim oraz wszystkich sportowców składają podziękowania Starostwu Powiatowemu w Łęcznej, Urzędowi Gminy Ludwin, Urzędowi Gminy Łęczna, Związkom Zawodowym przy LW „Bogdanka” za pomoc przy zorganizowaniu udziału reprezentacji naszego powiatu na Igrzyska do Szczebrzeszyna.

Klasyfikacja końcowa powiatów i gmin XXIII Wojewódzkich Igrzysk LZS – Szczebrzeszyn 2022 będzie dostępna na stronie: http://lzs.lublin.pl/komunikaty/

Tekst: Tadeusz Gmurkowski
Zdjęcia: Tadeusz Gmurkowski