Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 50 000 powstańców. Planowany kilku dniowy zryw trwał ponad dwa miesiące a w czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 000 powstańców, a 25 000 zostało rannych. Warszawa niemal całkowicie została spalona i zburzona. Dziś obchodzimy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. „Nasza obecność tutaj nie byłaby możliwa bez Bohaterów II wojny światowej a szczególnie bez Bohaterów Powstania Warszawskiego. Pamięć o pokoleniu, które walczyło w powstaniu to nasz moralny i obywatelski obowiązek.”- mówił Starosta Łęczyński Krzysztof Niewiadomski podczas uroczystości na Placu Powstań Narodowych w Łęcznej.

Obchody rozpoczęły się upamiętnieniem minutą ciszy godziny „W”. Następnie Żołnierze 24. Batalionu Lekkiej Piechoty II Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zaciągnęli wartę honorową przy krzyżu. Po wystąpieniach okolicznościowych, a także modlitwie w intencji ofiar Powstania Warszawskiego, delegacje z poszczególnych instytucji złożyły kwiaty i znicze przy krzyżu.

W obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wziął udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych Piotr Patkowski. W uroczystości uczestniczyli także radni, przedstawiciele samorządów, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Powiatu Łęczyńskiego, reprezentanci służb mundurowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych i związków zawodowych, a także żołnierze z 24. batalionu Lekkiej Piechoty 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

fot. Starostwo Powiatowe w Łęcznej