Trudno je sobie wyobrazić inaczej, bo właściciel Zawieprzyc (a także ponad 400 innych wsi oraz 22 miast) zmarł 299 lat temu. Był wyjątkowym człowiekiem: utalentowanym dowódcą wojskowym, lojalnym towarzyszem i – po prostu – gospodarnym ziemianinem. To właśnie dzięki niemu wzgórze i zamek w Zawieprzycach stały się rezydencją magnacką i „przeżywały” okres świetności. W barokowym kościele w Kijanach (ufundowanym przez A. Miączyńskiego) w niedzielę 3 lipca spotkali się wszyscy, dla których ważna jest historia i pamięć. W uroczystej Mszy św. wzięli udział przedstawiciele wielu stowarzyszeń:
1. Lubelska Chorągiew Husarska
2. Towarzystwo Szabli i Miecza – Zamość
3. Chorągiew Wojska Staropolskiego Ziemi Lubelskiej
4. Związek Kozaków w Polsce
5. Bractwo Rycerskie Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego
6. Stowarzyszenie Historyczne ĆWIEKI ze Starościna
7. Stowarzyszenie „Michalec 1864”
8. Regiment Artylerii Książęcego Domu Radziwiłłów – Terespoloraz,
Władze Gminy Spiczyn oraz Członek Zarządu Powiatu Łęczyńskiego Michał Woźniak, a także Mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Po Mszy św. historyczny orszak przeszedł poza mury kościoła, aby uczestniczyć w krótkich prezentacjach. Były wystrzały z armaty, moździerzy i muszkietów. Były przemowy i pokazy formacji zbrojnych XVII w. Wszyscy stali się świadkami posadzenia Lipy Miączyńskiego. Niech będzie ona świadkiem teraźniejszych i przyszłych wydarzeń…A obecnym na uroczystości Gościom serdecznie dziękujemy!
Tekst: Antonina Gajos
Zdjęcia: Zofia Jedynak
Organizator wydarzenia: Stowarzyszenie Chorągiew Zamku w Zawieprzycach