powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Wiosnę przywitaliśmy kolorowo i gwarnie, goszcząc po raz kolejny ekipę programu „Wiosna z TVP 3 Lublin”. Tematem przewodnim spotkania były niedawno obchodzone święta wielkanocne

Pachniało mazurkiem i wędzonką. Z koszyczków wyglądały cukrowe baranki i lukrowane babeczki. Nadchodziły najważniejsze święta w roku.

Atmosfera przedświąteczna, trochę gorączkowa, ustąpiła miejsca wspomnieniom rodzinnych spotkań, domowego ciepła i smakołyków świątecznego stołu.

A jak świętowało się kiedyś w powiecie łęczyńskim? Swoimi wspomnieniami z domu rodzinnego podzielił się Krzysztof Niewiadomski gospodarz spotkania, a sekretarz powiatu Wioleta Wachewicz podkreśliła jak ważne jest zachęcanie członków rodzin różnych pokoleń do wspólnego celebrowania świątecznego czasu. W studiu gościliśmy również laureatki powiatowego konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich „Wielkanocne przysmaki”: Barbarę Wolińską z KGW w Cygance, Agnieszkę Kuriatę z KGW w Albertowie oraz Agnieszkę Grabowską z Koła Gospodyń Wiejskich w Zezulinie Drugim.

Dzięki mieszkającym w naszym powiecie osobom z różnych regionów Polski, święta na tym terenie nabierają cech wielokulturowości. Ze względu na obecność kopalni w Bogdance widać tu szczególnie pierwiastek kultury i kuchni śląskiej. O różnicach i łączeniu się zwyczajów oraz tradycjach rodzinnego domu opowiedział wicestarosta Michał Pelczarski. Dopełnieniem rozmowy był występ Adama Richaud, uczestnika zajęć w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Jaszczowie, który zaśpiewał i zagrał na akordeonie wielkanocną pieśń.

Pielęgnowanie tradycji to niezwykle istotny element budujący wspólnotę i łączący pokolenia. Cieszymy się, że na naszym terenie zwyczaje przekazywane są młodym ludziom, chętnie włączającym się wielkanocne obrzędy. Na kanapach studia mówiły o tym Magdalena Kuca Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki i Mariola Borys – zwyciężczyni wielkanocnej edycji powiatowego konkursu „Stół przystrojony tradycją”, która wykonała piękny stroik z wykorzystaniem naturalnych materiałów.

Wielokulturowy charakter tegorocznych świąt ma szczególny wymiar. Wśród zaproszonych gości pojawiła się również Solo Mija Korol nauczyciel z Zespół Szkół Rolniczych w Kijanach i pochodzące z Ukrainy uczennice placówki, prezentując koszyk wielkanocny i opowiadając o obrzędach i zwyczajach obecnych w ukraińskiej kulturze. Panie wykonały również świąteczna pieśń w ojczystym języku.

Wielkanoc jest świętem obchodzonym od tysiącleci. Dzięki obecności gości ze Stowarzyszenia Chorągiew Zamku w Zawieprzycach mogliśmy przenieść się do XVII wieku.

W czasach króla Jana III Sobieskiego potrawy, inaczej niż dzisiaj, święcono na stole, a w bogatszych domach za część specjałów odpowiedzialny był pasztetnik. Choć to zapomniany dziś zawód, dawniej był ważniejszy niż sam kucharz, a ci najlepsi gościli na polskich dworach przybywając prosto z Francji.

Święta to nie tylko kulinaria, ale również odpowiednie ozdoby, dlatego wśród zaproszonych gości pojawiły się panie zajmujące się rękodziełem: Marzena Wójcik zaprezentowała swoje pirografie, a Małgorzata Lech, uczennica Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, opowiedziała m.in. o swojej pasji do malarstwa.

Sednem Wielkanocy jest przywrócenie porządku natury zaplanowanego dla człowieka przez Boga i zwrócenie się do praw ducha, które powinny brać górę nad prawami ciała. O religijnym wymiarze świąt mówił w wielkanocny poniedziałek ks. Tomasz Skałecki z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej.

Drugi dzień świąt to też śmigus-dyngus, nie mogło zatem zabraknąć i odrobiny historii tego zwyczaju. Antonina Gajos ze Stowarzyszenie Chorągiew Zamku w Zawieprzycach opowiedziała o tradycjach XVII-wiecznej szlachty, która po 40 dniach ścisłego postu z radością i rozmachem świętowała wielkanocne dni, suto lejąc wodą wszystkie panny.

Nie zabrakło i czegoś dla ciała – żurek, babki i mazurki to specjalność Grażyny Cieślak – właścicielki restauracji Restauracji Country w Łuszczowie i Jagody Jemielniak – cukiernika z Zespołu Szkół w Ludwinie.

O służbie drugiemu człowiekowi, uważności i dbaniu o siebie nawzajem mówił ostatni gość spotkania, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Dariusz Popek.

Dziękujemy, że byliście Państwo z nami. Wierzymy, że te święta były dla Was czasem prawdziwie rodzinnym, że odpoczęliście i z nowymi siłami będziecie przeżywać kolejne dni.