Wolność, suwerenność i niezawisłość są wartościami nie do przecenienia. O te właśnie wartości walczyli Niezłomni jeszcze długo po zakończeniu II wojny światowej.

Tych wartości broni teraz Ukraina. Obecna sytuacja stała się m.in. tematem wystąpień podczas dzisiejszego otwarcia Izby Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Witaniowie. Nawiązania do niej znalazły się również w homilii wygłoszonej podczas mszy rozpoczynającej dzisiejszą uroczystość. W Witaniowie został odśpiewany hymn Polski i odczytano apel poległych. Wyświetlony został również film dokumentujący działania Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” na terenie naszego powiatu.

Pamięć o tych, którzy oddali życie za wolność i wspieranie tych, którzy za nią walczą jest obowiązkiem, który każdy powinien wypełnić.