„Wolność łączy” to hasło ogólnopolskich obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Również w Łęcznej mieszkańcy upamiętnili ten szczególny dzień.

Obchody rozpoczęto od zaciągnięcia warty honorowej przy krzyżu przez Żołnierzy 24 Batalionu Lekkiej Piechoty w Chełmie na Placu Powstań Narodowych.

O godz. 17:00, oddano hołd bohaterom walczącym podczas II wojny światowej o wolną Polskę. O godzinie „W” w całym kraju rozległy się dźwięki syren alarmowych.

Po hymnie państwowym Starosta Krzysztof Niewiadomski powitał zgromadzonych. Następnie dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej dr Monika Bogusz przedstawiła krótki rys historyczny pamiętnych wydarzeń z 1944 roku. Następnie odczytano Apel Poległych oraz złożono kwiaty i wieńce przy krzyżu na Placu Powstań Narodowych.

W uroczystości udział wzięli księża z parafii pw. św. Barbary i św. Marii Magdaleny w Łęcznej, przedstawiciele władz samorządowych i jednostek organizacyjnych Powiatu Łęczyńskiego oraz gmin, reprezentanci służb mundurowych, żołnierze 24 Batalionu Lekkiej Piechoty 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, związków zawodowych, zakładów pracy oraz mieszkańcy Łęcznej i powiatu łęczyńskiego.

Dziękujemy wszystkim za obecność i oddanie hołdu bohaterom Powstania Warszawskiego, które było największym zrywem militarnym w okupowanej przez Niemców Europie. Zbrojnie skierowane było przeciwko wojskom niemieckim, a politycznie przeciw ZSRR oraz próbom kolejnego zniewolenia naszego kraju – tym razem przez Armię Czerwoną.