powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Powiat Łęczyński zaprasza do uczestnictwa w wydarzeniu pn. „Polsko-Ukraiński Dzień Kultury”, które odbędzie się 27 listopada 2020 r. Ze względu na obostrzenia związane z panującą epidemią, wydarzenie będzie miało głównie formę online.

Pogranicze polsko-białorusko-ukraińskie to obszar o dużych walorach kulturowych i historycznych. Turystyka kulturowa może być zatem jedną z wiodących dziedzin gospodarki i źródłem dochodów dla mieszkańców. Korzystają z tej szansy m.in. Lublin i Lwów, w których od kilku lat widoczny jest znaczny wzrost liczby turystów zainteresowanych ich bogatym dziedzictwem kulturowym i historycznym.

               Wiele ciekawych obiektów dziedzictwa kulturowego i historycznego mają na swoim terenie również położony ok. 30 km od Lublina Powiat Łęczyński oraz znajdujący się ok. 30 km od Lwowa Rejon Mikołajowski. Jakie to obiekty i co partnerskie jednostki robią, by ten turystyczny potencjał wykorzystać, będzie można dowiedzieć się podczas „Polsko-Ukraińskiego Dnia Kultury” w Łęcznej. Impreza organizowana jest w ramach wdrażania projektu pt. „Teraz razem –  wspólna promocja kultury i historii powiatu łęczyńskiego oraz rejonu mikołajowskiego”, realizowanego przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020.

Ze względu na obostrzenia związane z panującą epidemią, wydarzenie będzie miało głównie formę online:

  • Facebook

Przez cały dzień pracy naszego Starostwa (godz. 7.00 – 15.00) warto śledzić nasz profil w serwisie społecznościowym https://www.facebook.com/StarostwoPowiatoweWLecznej , gdzie będziemy zamieszczać ciekawostki na temat obiektów dziedzictwa historycznego i kulturowego powiatu łęczyńskiego i rejonu mikołajowskiego. Przewidziane są również konkursy z nagrodami.

  • YouTube

O godz. 11.00 na kanale YouTube/ Starostwo Powiatowe Łęczna https://www.youtube.com/channel/UC6I05qeuVucIRtHtE5GZeIg rozpocznie się transmisja na żywo, poświęcona prezentacji dziedzictwa historycznego i kulturowego regionu oraz podsumowania rezultatów projektu. W spotkaniu online, oprócz przedstawicieli Powiatu Łęczyńskiego i Rejonu Mikołajowskiego wezmą również udział eksperci, którzy podzielą się z nami praktyczną wiedzą z zakresu rozwoju turystyki w regionie transgranicznym.

Mieszkańców Łęcznej i okolic w dniach 23-27.11.2020 r. zachęcamy również do obejrzenia plenerowej wystawy fotograficznej, prezentującej najważniejsze zabytki na terenie naszej partnerskiej jednostki z Ukrainy – Rejonu Mikołajowskiego, która stanęła przed Starostwem Powiatowym w Łęcznej.

                              Podobna impreza odbędzie się w tym samym dniu w Mikołajowie. Oprócz spotkania online, transmitowanego na kanale YouTube, uczestnicy wydarzenia mogą również liczyć na  degustację dań kuchni polskiej, a także obejrzenie wystawy fotograficznej poświęconej dziedzictwu historycznemu i kulturowemu powiatu łęczyńskiego.