Już w drugiej połowie września Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomi kolejną edycję tzw. pożyczki płynnościowej w ramach pomocy finansowej w związku z COVID-19. Do przedsiębiorców trafi aż 1,1 mld zł.

Pożyczki płynnościowe są elementem tzw. rządowej tarczy antykryzysowej. Umożliwiają mikro, małym i średnim firmom sfinansowanie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej. Każda firma może otrzymać nawet 15 mln zł pożyczki z oprocentowaniem 0%. Oznacza to, że przedsiębiorca zwróci bankowi jedynie sam kapitał, nie płacąc przy tym żadnych odsetek.

Podstawowe warunki pożyczek płynnościowych POIR:

• Okres spłaty pożyczki – do 6 lat
  • Oprocentowanie – 0%
  • Karencja w spłacie – do 6 miesięcy od dnia uruchomienia pożyczki
  • Wakacje kredytowe – wydłużenie okresu spłaty na 2 miesiące raz do roku (w pierwszym i drugim roku okresu spłaty pożyczki)
  • Brak opłat i prowizji za udzielenie pożyczki i obsługę

Jakie są warunki skorzystania?

• firma nie znajdowała się w trudnej sytuacji przed 31.12.2019, a obecnie znajduje się w trudnej sytuacji w wyniku wystąpienia COVID-19 lub jest nią zagrożona,
  • na przedsiębiorstwie nie ciąży obowiązek zwrotu pomocy i nie podlega wykluczeniu z możliwości dostępu do środków publicznych.

Przedsiębiorcy mogą uzyskać pożyczki po złożeniu wniosku w instytucji finansującej, współpracującej z BGK. Lista instytucji finansujących, które podpiszą z BGK umowy na udzielanie pożyczek płynnościowych POIR oraz pozostałe informacje będą sukcesywnie zamieszczane na stronie: www.bgk.pl/pakietpomocy/pozyczki-plynnosciowe-poir/.