powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Już 81 lat minęło od wybuchu II wojny światowej. Razem z mieszkańcami powiatu łęczyńskiego uczciliśmy pamięć wszystkich, którzy ofiarą swego życia poświadczyli, że „Jeszcze Polska nie zginęła”. W zorganizowanej przez Powiat Łęczyński uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz oraz mieszkańcy Łęcznej i okolic.

1 września 1939 r. to dzień, który zmienił losy Polski i świata. Atakiem Niemiec na Polskę rozpoczęła się trwająca ponad 5 lat II wojna światowa, podczas której według różnych szacunków zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. 19 lat po zwycięskiej bitwie warszawskiej w 1920 r., której 100 rocznicę niedawno obchodziliśmy i zatrzymaniu ofensywy bolszewickiej na nasz kraj i Europę, Polacy znowu musieli stanąć w obronie swojej Ojczyzny.

Powiatowe obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się w Łęcznej na Placu Powstań Narodowych. Po zaciągnięciu warty przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i odśpiewaniu hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienia wygłosili Wicestarosta Michał Pelczarski oraz Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski. Apel Poległych przygotował Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej. Po wspólnej modlitwie w intencji ofiar uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i znicze.