powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Wraz z początkiem roku Powiat Łęczyński rozpoczął realizację kolejnego projektu promującego dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Do końca października wspólnie z ukraińskim Rejonem Mikołajowskim zaplanowano m.in. oznakowanie tras rowerowych, wydanie publikacji, organizację imprez tematycznych.

Projekt nosi tytuł „Teraz razem – wspólna promocja kultury i historii powiatu łęczyńskiego oraz rejonu mikołajowskiego”  i  wdrażany będzie w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020. Jego wartość całkowita to prawie 57,5 tys. euro i  w 90% finansowany jest ze środków UE. Partnerzy projektu — Powiat Łęczyński i ukraiński Rejon Mikołajowski — chcą zachęcić turystów zainteresowanych turystyką kulturową do zapoznania się z najważniejszymi zabytkami położonymi na ich terenie.

Na terenie naszego powiatu znajduje się wiele ciekawych obiektów historycznych. Mamy dwory i pałace, zabytkowe świątynie wielu kultur i religii, pomniki, mogiły i cmentarze wojenne. To nasze bogactwo, a zwiedzanie tych obiektów z pewnością uatrakcyjni turystom pobyt na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Musimy tylko dotrzeć do nich z informacją o ich istnieniu i przygotować odpowiednie narzędzia promocyjne — mówi Wicestarosta Michał Pelczarski.

Powiat Łęczyński zamierza oznakować turystyczną trasę rowerową i zorganizować po niej rajd rowerowy z wieloma atrakcjami. Zaprezentowanie najciekawszych obiektów na terenie powiatu łęczyńskiego ułatwi też wydanie przewodnika rowerowego, mapy i albumu w różnych wersjach językowych, a także wirtualny spacer i zebranie śladów GPS proponowanych wycieczek rowerowych. Działania promocyjne uzupełni reportaż sponsorowany w jednej z lokalnych rozgłośni radiowych, publikacja artykułów prasowych oraz wykonanie materiałów promocyjnych.

Dzięki lepszej promocji turystyki kulturowej i ułatwieniu turystom dostępu do informacji oraz zabytków, powiat łęczyński oraz rejon mikołajowski mają szansę stać się celem częstszych  weekendowych wycieczek dla  mieszkańców Lublina i Lwowa  oraz osób je odwiedzających, jak i bazą wypadową do zwiedzania tych miast przez turystów krajowych i zagranicznych.