powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

W tym roku minęło 20 lat funkcjonowania Powiatu Łęczyńskiego. 1 stycznia 1999 roku swoją działalność rozpoczęło Starostwo Powiatowe w Łęcznej i inne jednostki, realizujące zadania samorządu powiatowego. Uroczystości jubileuszowe, które odbyły się 4 października były okazją do wspomnień i podsumowań, a także spotkania osób, które powiat tworzyły i tworzą obecnie – bo powiat to ludzie. 

Obchody rozpoczęła msza św. w intencji powiatu i jego mieszkańców w kościele pw. św. Barbary w Łęcznej. Następnie zaproszeni goście udali się pod Starostwo Powiatowe, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Starosta Krzysztof Niewiadomski serdecznie przywitał wszystkich przybyłych podkreślając, że „Powiat to nie tylko teren, to przede wszystkim ludzie, którzy każdego dnia tworzą go poprzez swoją pracę, poprzez swoją obecność i aktywność. Każdy z nas jest częścią powiatu i ma realny wpływ na to, jak ta nasza lokalna rzeczywistość będzie wyglądała”.

Wzruszenie u wielu uczestników uroczystości wywołało przemówienie Jerzego Blicharskiego, byłego Burmistrza Łęcznej, który przypomniał kilkuletnią historię starań o powstanie Powiatu Łęczyńskiego. 20 lat działalności samorządu powiatu w Łęcznej podsumowuje wystawa okolicznościowa przed budynkiem Starostwa, którą można będzie oglądać jeszcze do 11 października.

Wyrazem wdzięczności wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do powstania powiatu i pracują na rzecz jego rozwoju jest aleja drzew 20-lecia. Wśród sadzących drzewa byli przedstawiciele osób, które zabiegały o utworzenie powiatu łęczyńskiego, a także jego kolejni starostowie i przewodniczący Rady Powiatu w Łęcznej. Nie zabrakło też reprezentantów jednostek organizacyjnych powiatu, powiatowych służb, inspekcji i straży, a także współpracujących z samorządem powiatowym przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz przedsiębiorców.

O oprawę artystyczną wydarzenia zadbali uczniowie Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej oraz Orkiestra Górnicza LW „Bogdanka” S.A.

Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli złożyć swój podarunek do skrzyni czasu, która zostanie otworzona na 50-lecie Powiatu, w 2049 roku.  Dla uczestników uroczystości przygotowano też sadzonki dębów i buków, symbolizujących powiat, które odpowiednio pielęgnowane przezwyciężą wszelkie przeciwności losu. Podczas uroczystości jubileuszowych nie zabrakło też tortu, który był prezentem dla mieszkańców od Adama Niwińskiego – Starosty Łęczyńskiego w latach 2006–2014, Radnego Rady Powiatu od 1998 r.

Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami zechcieli świętować jubileusz 20-lecia Powiatu Łęczyńskiego. Sobie i Państwu życzymy kolejnych wspaniałych 20 lat, bo wszyscy tworzymy nasz powiat.