Dożynki to ludowe święto będące dziękczynieniem za ukończenie żniw i prac polowych. Są one również okazją do integracji społeczności lokalnej i chwili wytchnienia od codziennych obowiązków.

Tradycją dożynek jest konkurs wieńców, którego również nie zabrakło podczas tegorocznego święta plonów.  Do konkursu zgłoszono 22 wieńce, które konkurowały o tytuł tego najpiękniejszego w dwóch kategoriach: tradycyjnej i nowoczesnej.

Jury w składzie: Krzysztof Orlikowski, Monika Szalast, Marta Piwońska przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii wieniec tradycyjny:
I miejsce – wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ciechankach gm. Puchaczów
II miejsce – wieniec wykonany przez Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Stoczku gm. Spiczyn
III miejsce – wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrówku gm. Puchaczów

Wyróżnienia:
– Sołectwo Łuszczów Kolonia
– Zespół „Uśmiech Jesieni“ Klubu Seniora w Ludwinie
– Koło Gospodyń Wiejskich Dratów Kolonia
– Koło Gospodyń Wiejskich w Bekieszy
– Koło Gospodyń Wiejskich w Cycowie
– Sołectwo Kolonia Łysołaje
– Sołectwo Maryniów
– Koło Gospodyń Wiejskich Ostrówek Kolonia
– Koło Gospodyń Wiejskich Łańcuchów
– Koło Gospodyń Wiejskich w Brzezinach
– Dzienny Dom „Senior +“ w Bogdance
– Gminne Centrum Kultury w Ziółkowie
– Władysława Chudziak Zawieprzyce Kolonia.

W kategorii wieniec współczesny:
I miejsce – wieniec wykonany przez Sołectwo Jaszczów gm. Milejów
II miejsce – wieniec wykonany przez Koło Aktywnych Kobiet w Turowoli gm. Puchaczów
III miejsce – wieniec wykonany przez Stowarzyszenie Kreatywnych Kobiet w Puchaczowie gm. Puchaczów

Wyróżnienia:
– Koło Gospodyń Wiejskich Zezulin Drugi
– Koło Gospodyń Wiejskich w Małkowie
– Koło Gospodyń Wiejskich w Bogdance.

Równolegle z przebiegiem uroczystości odbywała się Akcja Krwiodawstwa, której partnerem było  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Spośród osób, które postanowiły pomóc i oddać krew potrzebującym rozlosowano upominki sponsorowane przez:
– Centrum Handlowe „Wamex” w Łęcznej
– Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.
– „Edwanex”- Huta Szkła Gospodarczego w Rossoszu\
– Restauracja „Emocja” w Łęcznej
– Hotel Secession w Łęcznej
– Restauracja „Country” w Kolonii Łuszczów
a wśród nich nagrodę główną – rower ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej.

W ramach działającej podczas dożynek Strefy Dzieci został przeprowadzony konkurs plastyczny. W tym roku najmłodsi uczestnicy imprezy mieli za zadanie pokolorować lub samodzielnie narysować lubelski strój ludowy. Dzieci, których prace zostały ocenione jako najlepsze otrzymały atrakcyjne nagrody, których sponsorami byli:
– P.P.H.U. Gips-Bud Tomasz Bielawski
Centrum Helen Doron w Łęcznej
K&D Photo Dariusz Macieńko
Park linowy przy „Zajeździe w Lesie” w Ciechankach
– Akademia Sztuk Walki GO FIGHT
– Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim
– Małe Zoo – ogród zoologiczny dla dzieci w Turce
– Poleski Park Narodowy
– Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chełmie – zarządca Podziemi Kredowych w Chełmie
– Mania Skakania
– Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie Sp. z o.o.
– Piekarnia Cukiernia Raszczyk Sp. z o.o.

Nowością podczas tegorocznego Święta Plonów był I Dożynkowe Turnieje Piłki Nożnej o Puchar Starosty Łęczyńskiego, w którym udział wzięli samorządowcy oraz przedstawiciele szkół ponadpodstawowych powiatu łęczyńskiego.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas.