powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Ochotnicza Straż Pożarna w Spiczynie obchodzi w tym roku swoje 110-lecie. Swój jubileusz strażacy świętowali 1 września. Powiat Łęczyński podczas uroczystości reprezentował Wicestarosta Michał Pelczarski.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Anny w Kijanach.  Następnie złożono kwiaty przed tablicą na budynku remizy  w Spiczynie, poświęconą strażakom, którzy zginęli podczas akcji gaszenia pożaru szkoły rolniczej w Kijanach. Pamiętając o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, kwiaty złożono również przy pomniku przed Urzędem Gminy Spiczyn, upamiętniającym mieszkańców gminy Spiczyn, poległych, pomordowanych i zaginionych, walczących o niepodległość Ojczyzny w wojnach i powstaniach.

Uroczysty apel, podczas którego zasłużonym strażakom wręczono odznaczenia i wyróżnienia,  odbył się przy Szkole Podstawowej w Spiczynie. Wzięło w nim udział wielu gości, wśród których byli m.in. Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń, przedstawiciele Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej. Uroczystość swoją obecnością uświetniła orkiestra strażacka z Ostrowa Lubelskiego oraz  Chorągiew Zamku w Zawieprzycach.

Po części oficjalnej odbył się  występ zespołu „4 Roses” z Gminnego Centrum Kultury w Ziółkowie, konkursy pożarnicze, gry i zabawy dla dzieci oraz zabawa taneczna.