powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

„Łączą nas wartości” to hasło ogólnopolskich obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.Również w Łęcznej mieszkańcy upamiętnili ten szczególny dzień.

Uroczysta msza św. w kościele pw. Św. Barbary rozpoczęła obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Łęcznej. „Wszyscy musimy się zastanowić nad tym, jaką Polskę zostawimy następnym pokoleniom”-  nawiązywał w swoim przemówieniu do hasła tegorocznych obchodów ks. Andrzej Lupa, proboszcz Parafii, zapraszając wszystkich zgromadzonych do refleksji nad wartościami, które chcemy pielęgnować w naszym kraju.

Po mszy św. nastąpił przemarsz uczestników na Plac Powstań Narodowych, gdzie odbyła się pozostała część uroczystości poprowadzona przez uczniów Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej. Barwnym akcentem przemarszu był przejazd Stowarzyszenia Motocyklowego Patria, które włączyło się w upamiętnienie wydarzenia.

Tradycyjnie o 17.00,  kiedy to rozpoczęło się powstanie, wszyscy pogrążeni w skupieniu i zadumie oddali hołd bohaterom walczącym podczas II wojny światowej o wolną Polskę. To dla nich o godzinie „W” całej Polsce rozległy się dźwięki syren.

Po zaciągnięciu warty honorowej i hymnie państwowym Wicestarosta Michał Pelczarski powitał zgromadzonych i przedstawił krótki rys historyczny pamiętnych wydarzeń z 1944 roku. Mieszkańcy mieli również możliwość wysłuchania spotu okolicznościowego pt. „Łączą nas wartości” przygotowanego przez  Muzeum Powstania Warszawskiego, którego realizatorzy zapytali Powstańców Warszawskich, co jest dla nich najważniejsze w życiu. Do wartości jakie kierowały uczestnikami tamtych wydarzeń  i treści spotu w swoim przemówieniu odniósł się Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski.

Obchody zakończyła wspólna modlitwa w intencji ofiar Powstania Warszawskiego, apel poległych i złożenie wieńców oraz kwiatów przy krzyżu na Placu Powstań Narodowych.

W uroczystości udział wzięli księża z parafii pw. św. Barbary i św. Marii Magdaleny w Łęcznej, przedstawiciele władz samorządowych i jednostek organizacyjnych Powiatu Łęczyńskiego oraz gmin, reprezentanci służb mundurowych,  żołnierze 244 kompanii 24 Batalionu 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, grupa rekonstrukcyjna nawiązująca do III Dywizji Piechoty Legionów z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, związków zawodowych, zakładów pracy oraz mieszkańcy Łęcznej i powiatu łęczyńskiego.

Dziękujemy wszystkim za obecność i oddanie hołdu bohaterom Powstania Warszawskiego, które było największym zrywem militarnym w okupowanej przez Niemców Europie. Zbrojnie skierowane było przeciwko wojskom niemieckim, a politycznie przeciw ZSRR oraz próbom kolejnego zniewolenia naszego kraju – tym razem przez Armię Czerwoną.