powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Założony przez Jarosława Wolińskiego „Słowiański Gród” w Wólce Bieleckiej to jedna z największych atrakcji turystycznych naszego regionu. 8 czerwca w grodzie świętowano 15-lecie jego istnienia. Na uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz Powiatu Łęczyńskiego.

Sekretarz Powiatu Michał Pelczarski złożył załodze „Słowiańskiego Grodu” serdeczne życzenia oraz wręczył Dyplom Uznania za wkład w odkrywanie i promocję lokalnej historii oraz kultury, a także rozwój turystyki na terenie powiatu łęczyńskiego.

Powiat Łęczyński był również współorganizatorem konkursu kulinarnego towarzyszącego imprezie – „Jagnięcina po słowiańsku”. W komisji oceniającej zgłoszone potrawy był Sekretarz Powiatu – Michał Pelczarski, Prezes Stowarzyszenia EkoLubelszczyzna  – Barbara Szymoniuk, a Słowiański Gród reprezentowała Renata Lewak. Najlepsze potrawy przygotowały następujące drużyny:
I miejsce – Bartek i Magda,
II miejsce – Trichord,
III miejsce – Hestia Mare.

Uroczystości jubileuszowe trwały do późnego wieczora.  W programie nie zabrakło zwiedzania grodu, pokazów słowiańskich tańców, rzemiosła, widowisk historycznych i koncertów.  Wiele atrakcji przygotowano również dla dzieci, które chętnie brały udział w warsztatach i animacjach historycznych, strzelały z łuku, zaglądały do zagrody z owcami i oglądały pokazy konne.