Zgodnie z coroczną tradycją powiatowe obchody Dnia Strażaka w roku 2019 zainaugurowała Msza Święta w intencji strażaków, którą w dniu 4 maja o godz. 18.00 w Kościele pw. św. Marii Magdaleny odprawił Kapelan Strażaków Powiatu Łęczyńskiego ks. Janusz Rzeźnik. Kolejnym etapem obchodów był uroczysty apel, który miał miejsce 31 maja o godz. 14.00 w Komendzie Powiatowej PSP w Łęcznej.

W uroczystym apelu uczestniczyli zaproszeni goście:
– st. bryg. Szczepan Goławski – Zastępca Lubelskiego Komendanta – Wojewódzkiego PSP w Lublinie,
– Ksiądz Waldemar Taracha – Zastępca Kapelana Strażaków Powiatu Łęczyńskiego,
– Joanna Wojciechowska – Komendant Straży Miejskiej w Łęcznej,
– podinsp. Sławomir Cielniak – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łęcznej,
– Krzysztof Niewiadomski – Starosta Łęczyński,
– Leszek Włodarski – Burmistrz Łęcznej,
– Andrzej Chabros – Wójt Gminy Ludwin,
– Wiesław Pikuła – Wójt Gminy Cyców,
– Marian Stadnik – Zastępca Wójta Gminy Puchaczów,
– Grzegorz Tkaczuk – Zastępca Wójta Gminy Milejów,
– Artur Wasil – Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A.,
– Wojciech Adamski – Prezes Zarządu CH Wamex w Łęcznej.

Przybyłych gości powitał Komendant Powiatowy PSP w Łęcznej bryg. Michał Pytlak. Następnie odbyło się wręczenie odznaczeń, awansów na wyższe stopnie służbowe i wyróżnień.

W części podsumowującej uroczystość głos zabrał Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz zaproszeni goście, którzy przekazali na ręce Komendanta Powiatowego PSP w Łęcznej podziękowania, życzenia i gratulacje. Starosta Krzysztof Niewiadomski dodatkowo podkreślił fakt, że Straż Pożarna cieszy się od lat największym zaufaniem społecznym ze wszystkich służb publicznych. Starosta podziękował również strażakom za przeprowadzenie szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla pracowników Starostwa Powiatowego w Łęcznej i wręczył dyplom uznania.