powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

1 czerwca na terenach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbył się Narodowy Dzień Dziecka. W wydarzeniu wzięły udział dzieci z naszego powiatu – podopieczni i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęcznej, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kijanach i Przedszkola Samorządowego w Milejowie.

Tuż po godz. 10 bramy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały otwarte przez Dyrektor Generalną KPRM Magdalenę Tarczewską-Szymańską oraz Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego i dzieci wraz z opiekunami mogły wejść na teren ogrodów. Na pierwszych odwiedzających czekały biało-czerwone balony, a na wszystkich uczestników wydarzania wiele atrakcji.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska związane z wojskiem. Chętni mogli zobaczyć jak działają roboty saperskie, zrobić sobie zdjęcie w pojazdach bojowych, wziąć do ręki karabin, pojeździć na symulatorze, a także przymierzyć wojskowe kamizelki czy hełmy.

Dzieci mogły również spróbować swoich sił w wielu konkurencjach sportowych: judo, szermierce, koszykówce, badmintonie, unihokeju czy tenisie stołowym.

Najmłodsi mogli również poszerzyć swoją wiedzę na temat polskiej przyrody np. dowiedzieć się, które liście należą, do jakich drzew, czym jest i jak wygląda most Leonarda Da Vinci, jak przebiega pożar lasu, a na stanowiskach lokalnych producentów żywności spróbować regionalnych przysmaków.

Ciekawość dzieci wzbudzało również stoisko Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, którego pracownicy pobierali odciski palców i drukowali je chętnym na pamiątkę.

Gry i  zabawy w ogrodach przy kancelarii premiera trwały do godz. 17.00. Po pełnym atrakcji dniu zmęczone, ale szczęśliwe dzieci wróciły do domu. Wyjazd naszych podopiecznych do Warszawy odbył się z inicjatywy Starosty Krzysztofa Niewiadomskiego oraz sekretarza Michała Pelczarskiego, na zaproszenie Krzysztofa Michałkiewicza – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, dzięki staraniom Starosty . Wyjazd zorganizował  Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jak mówią opiekunowie, ten dzień na pewno na długo zapadnie w pamięci podopiecznych naszych placówek.