powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Zapraszamy na Piknik Żołnierski  upamiętniający 74 rocznicę bitwy partyzanckiej w lesie siostrzytowskim, który odbędzie się 9 czerwca 2019 r. od godz. 11.30 przy mogile poległych żołnierzy Armii Krajowej.

24 maja 1945 r. już po zakończeniu II wojny światowej miała miejsce bitwa stoczona przez oddział żołnierzy „wyklętych” mjr. Józefa Wojtunia ps. „Sęk-Zawieja” z  żołnierzami komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa i sowieckiego NKWD. Do bitwy doszło na skutek zdrady jednego z partyzantów z kilkudziesięcioosobowego oddziału przebywającego w Kolonii Majdan Siostrzytowski.

Partyzanci kwaterowali w zabudowaniach miejscowych gospodarzy. Dla bezpieczeństwa wystawiono wartę. Jeden z wartowników okazał się kolaborantem i pewnego ranka opuścił swój posterunek informując nieprzyjaciela o możliwości napadu.  Napastnikom udało się szybko okrążyć i zaatakować śpiących partyzantów. Doszło do nierównego starcia, wskutek którego  oddział partyzantów został rozbity i zginęło 27 osób. Ciała 17 zabitych spoczywają w zbiorowej mogile w miejscu bitwy natomiast ciała pozostałych zabrały rodziny i pochowały m.in. na okolicznych cmentarzach.

Przebieg uroczystości znajduje się na plakacie.