powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

„Łęczyński Odyniec Kultury” to nagroda Burmistrza Łęcznej za osiągnięcia w twórczości artystycznej, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury. Starosta Łęczyński Krzysztof Niewiadomski był gościem  uroczystego wręczenia, które odbyło się 24 maja 2019 r. w Centrum Kultury w Łęcznej. W Tym roku nagroda została przyznana Adamowi Świecy.

Adam Świeca to lokalny artysta, wieloletni aktywny działacz społeczny i kulturalny. Był współzałożycielem, instrumentalistą, wokalistą oraz autorem tekstów Górniczej Kapeli Podwórkowej Karbon. Jest pomysłodawcą i współtwórcą  ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej, który jest organizowany od 1988 r. Laureat nagrody Marszałka Województwa Lubelskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz Odznaki Honorowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Przy okazji wręczenia Odyńca Kultury nie zapomniano także o młodszych artystach działających na rzecz upowszechniania i ochrony kultury. Dyplomami uhonorowani zostali: Matylda Wójcik, Oliwia Bartnicka, Nina Furtak, Julia Jakubowska, Magdalena Baka, Olga Wiśniewska, Adriana Kamińska, Martyna Kaźmierczyk, Natalia Bartnicka, Filip Pietrzak.

Gratulujemy zwycięzcom.