22.05.2019 r. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej przeprowadziła eliminacje powiatowe 38. Małego Konkursu Recytatorskiego. Na widowni zasiedli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Łęcznej: Krzysztof Niewiadomski – Starosta Łęczyński, Marta Piwońska – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych.

Przybyłych gości przywitała Jadwiga Marczewska – dyrektor PBP w Łęcznej.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie:
– Anna Kistelska – główny instruktor ds. literatury i recytacji WOK w Lublinie,
– Danuta Binkiewicz-Kołodziej – emerytowany dyplomowany nauczyciel bibliotekarz, filolog polski poetka, dziennikarka,
– Maria Perzyńska-Kusiak – dyplomowany nauczyciel bibliotekarz, filolog polski, instruktor recytacji.

W konkursie udział wzięli uczniowie z 21 szkół podstawowych ze wszystkich gmin powiatu łęczyńskiego.

W Wojewódzkim Koncercie Laureatów wystąpią:

• Hanna Czubacka – IV kl. SP im. Jana Brzechwy w Dratowie (Julian Tuwim „Ptasie radio”),
  • Wiktoria Kopeć – II kl. SP im. Natalii Nekraszowej w Jaszczowie (Marek Wnukowski „Kłótnia na tablicy”),
  • Karolina Skoczylas – II kl. SP im. Adama Mickiewicza w Puchaczowie (Jerzy Ficowski „Dom, w którym śmieszy”),
  • Antoni Wdowiak – II kl. SP im. Marii Konopnickiej w Charlężu (Natalia Usenko „Pobudka”).

Ponadto wyróżnienia otrzymały:

• Julia Bernecka – VI kl. SP im. Adama Mickiewicza w Białce (Ludwik Jerzy Kern „Dialog z pluskwą”),
  • Magdalena Górska – IV kl. SP im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zawieprzycach (Józef Ignacy Kraszewski „Dziad i baba”),
  • Maria Walatek – II kl. SP nr 4 im. Papieża Jana Pawła II w Łęcznej (Michał Zawadka „Bez granic”).

Wszyscy uczestnicy z rąk Krzysztofa Niewiadomskiego – Starosty Łęczyńskiego – odebrali dyplomy oraz nagrody książkowe zakupione przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łęcznej a jurorzy i nauczyciele przygotowujący uczniów otrzymali podziękowania.

Recytatorom dziękujemy za występ, a osobom zakwalifikowanym do Koncertu Wojewódzkiego życzymy dalszych sukcesów.