powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

4 kwietnia 2019 r. uczniowie z klasy 1d i 3d kształcący się w zawodzie technik elektryk zwiedzili siedzibę czołowego producenta energii elektrycznej w Polsce, jakim jest firma ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o. w Świerżach Górnych, niedaleko Kozienic.

Po krótkim szkoleniu BHP przez przedstawiciela elektrowni i zaopatrzeniu uczniów w białe kaski, zaczęło się zwiedzanie zakładu. Przewodnik przez ponad trzy godziny oprowadzał młodzież po terenie obiektu. Zapoznał z historią powstania i dzisiejszą działalnością elektrowni, skupiając się przede wszystkim na technologiach i przedsięwzięciach skierowanych na dbanie o środowisko.

Zaskoczeniem dla oglądających były potężne budynki, ogromne hałdy węgla, wysokie kominy. Uczniowie zobaczyli jak w jednej chwili można rozładować dwa 60-tonowe wagony węgla. Widzieli turbogeneratory o mocy 200 MW oraz 500 MW, nastawnię, młyny węglowe oraz nowy blok energetyczny o mocy 1075 MW. 

Najciekawszym punktem wycieczki po terenie elektrowni było wejście na szczyt bloku 11, skąd z wysokości 110 m nad terenem rozciąga się widok na rzekę Wisłę oraz okoliczne miejscowości. Piękna pogoda i ciekawe informacje sprawiły, że wyjazd był bardzo ciekawym doświadczeniem. Dla wszystkich była to bardzo interesująca lekcja, gdyż każdy mógł prześledzić proces wytwarzania energii elektrycznej. Uczniowie mogli uczestniczyć w wycieczce dzięki hojności partnera ZSG w Łęcznej firmie Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. 

Elektrownia Kozienice jest największym w Polsce wytwórcą energii według wielkości mocy zainstalowanej wśród elektrowni opalanych węglem kamiennym. Obecnie dysponuje ona 10 blokami o łącznej mocy 2941 MW. Elektrownia pokrywa około 15% krajowego zapotrzebowania na energię i jest miejscem pracy dla ponad 2000 osób. Rocznie spalanych jest w niej od 5 do 7 mln ton węgla kamiennego, wydobywanego między innymi w kopalni Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.