4 maja 2019 r. w ramach Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka odbyły się uroczystości Jubileuszu 90-lecia istnienia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Jawidzu. Powiat Łęczyński reprezentował Dawid Kostecki – Wicestarosta Łęczyński

Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w intencji strażaków po której nastąpił przemarsz na plac przy jednostce OSP. Uroczysty apel rozpoczął się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości dh. Pawła Bohyńskiego na ręce Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie dh. Mariana Starownika. Dokonano przeglądu pododdziałów. Po podniesieniu flagi państwowej i powitaniu przybyłych gości nastąpiło uroczyste wręczenie i przekazanie sztandaru dla jednostki OSP Jawidz przez przedstawiciela fundatorów sztandaru – Pana Juliana Szalasta. Nastąpiło symboliczne wbicie gwoździ a następnie poświęcenie.

Uroczystość była również okazją do uhonorowania strażaków. Zasłużonych druhów i druhny powiatu łęczyńskiego udekorowano odznaczeniami Związku Ochotniczych Straży Pożarnych za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej. Nadano również odznaki „Strażak Wzorowy” za zasługi dla pożarnictwa. Pani Agata Grula – Dyrektor Generalny LUW w imieniu Przemysława Czarnka – Wojewody Lubelskiego w Lublinie, wręczyła dyplom uznania na ręce Prezesa Jednostki OSP w Jawidzu – dh. Artura Barczaka. Wręczono również wyróżnienia w plebiscycie Kuriera Lubelskiego „Strażak Lubelszczyzny”.

Marszałek Zdzisław Szwed pogratulował strażakom w imieniu Marszałka Jarosława Stawiarskiego oraz odczytał list okolicznościowy od pani Beaty Mazurek – Wicemarszałek Sejmu RP.

Dokonano symbolicznego przekazania i poświęcenia nowego budynku strażnicy oraz samochodu ratowniczo-pożarniczego. Podsumowaniem Dnia Strażaka były przemówienia okolicznościowe oraz uroczysta defilada pododdziałów.