powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Łęcznianie dali wyraz swojej solidarności z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i 4 kwietnia 2019 roku po raz kolejny wzięli udział w Festynie Integracyjnym „W inności – piękno” organizowanym z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Dzieci z łęczyńskich przedszkoli, a także uczniowie i mieszkańcy naszego miasta przeszli ulicami w „błękitnym marszu” by wspólnie spotkać się na Placu im. Tadeusza Kościuszki. Tam wolontariusze rozdawali niebieskie kokardki, chabrowe balony i świecące opaski. Atrakcją dla licznie przybyłych dzieci były m.in. zabawy taneczne, konkursy, malowanie twarzy, mini warsztaty sensoryczne, wata cukrowa, dmuchane place zabaw i fotobudka. Uczestników festynu częstowano ciepłą herbatą, gorącym żurkiem oraz pysznymi słodkościami.

Na scenie zobaczyć można było występy uczestników i zespołów z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjum oraz placówek ponadgimnazjalnych i studentów. Podczas festynu prezentowano również wystawę pokonkursowych prac plastycznych pod hasłem „W inności – piękno”. Sam konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a najciekawsze prace zostały nagrodzone. Prace można obejrzeć w Urzędzie Miejskim.

Na zakończenie imprezy niebieskie światła symbolizujące autyzm oświetliły budynek Urzędu Miasta. Służby prewencyjne obecne podczas całej uroczystości: policja, straż pożarna i straż miejska oraz ratownicy medyczni podkręcili atmosferę włączając syreny – dając wyraz solidarności z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami. Jak co roku nie zabrakło również parady motocyklistów.

Obchody Światowego Dania Świadomości Autyzmu odbyły się pod honorowym patronatem Krzysztofa Niewiadomskiego – Starosty Powiatu Łęczyńskiego oraz Leszka Włodarskiego – Burmistrza Miasta Łęczna.

Patronat medialny objęli: tygodnik lokalny „Wspólnota Łęczyńska” i portal internetowy „Tuba Łęcznej”. Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Łęcznej, Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „ Fortitudo” oraz Centrum Kultury w Łęcznej.

Realizacja zadania możliwa była dzięki sponsorom: „Harbo Center” z Warszawy, Zakład Budowlano-Sprzętowy Krzysiak z Łęcznej, „Auto-Mik” Łęczna, Bank Spółdzielczy w Łęcznej, Klub Jeździecki „Marysieńka” ze Spiczyna, „Nivpol” z Puchaczowa, „Grago” z Łęcznej, Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Łęcznej.

W przygotowania i przebieg festynu zaangażowali się również wolontariusze: MOW w Podgłębokiem, SP nr 2 i SP nr 4 w Łęcznej, Młodzieżowy Wolontariat MOPS oraz ich opiekunowie. 

Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za życzliwość, pomoc i wsparcie naszych działań.

Fotografie wykonał Tomasz Rybka.