powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

7 kwietnia 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Łęcznej odbyła się III Konferencja Naukowa „Tak dla autyzmu” organizowana przez Przedszkola Niepubliczne „Aniołek” w Łęcznej i Kijanach pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Starosty Łęczyńskiego oraz Burmistrza Łęcznej.

Celem konferencji było szerzenie wiedzy na temat autyzmu i zaburzeń towarzyszących, wskazywanie praktycznych rozwiązań rodzicom dzieci z autyzmem i terapeutom działającym na terenie naszego powiatu i województwa. W spotkaniu licznie uczestniczyli zarówno terapeuci, rodzice jak i przedstawiciele instytucji oświatowych i samorządowych z terenu województwa lubelskiego. W ramach spotkania zaprezentowane zostały następujące prelekcje:

– „Efektywna komunikacja z dzieckiem z autyzmem” (podejście behawioralne), dr Katarzyna Patyk-Wieczorek, WSEI, Fundacja Allot, 
– „Profil sensoryczny dziecka z ASD. Niewyhamowane odruchy i ich wpływ na rozwój dziecka”, mgr Małgorzata Zarzycka, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łęcznej, MaSignis,
– „Rola terapeuty małego dziecka z autyzmem w budowaniu komunikacji”, mgr Joanna Wójtowicz- Pałasz, PAREO Centrum Terapii Logopedycznej, 
– „Nie patrzy, nie słucha, nie mówi – od bazy do komunikacji”, dr Marzena Machoś, Ciocia Guguhopla, Wydawnictwo Goo Goo. 

W takcie imprezy funkcjonowały wydarzenia towarzyszące: punkt konsultacyjny dla rodziców, kiermasz literatury i pomocy dydaktycznych oraz prezentacja szkół podstawowych i ośrodków gotowych przyjąć dzieci z autyzmem po ukończeniu edukacji przedszkolnej. Przez cały czas trwania konferencji opiekę nad dziećmi rodziców uczestniczących w wydarzeniu zapewniali nauczyciele przedszkoli „Aniołek” i wolontariusze z łęczyńskich szkół. Dla dzieci zostały przygotowane liczne atrakcje: zabawy w „Fun Zone” Wamex, odpoczynek w Grocie Solnej, warsztaty muzykoterapii i warsztaty zdrowego żywienia. Zgromadzeni mogli posłuchać koncertu z udziałem profesjonalnych muzyków z Colombo Music oraz występów chłopca z autyzmem – Tymka Misiury, a także absolwentki przedszkola „Aniołek”, wybitnie utalentowanej muzycznie zwyciężczyni wielu konkursów – Heleny Smyl.

W trakcie konferencji odbyła się wystawa oraz rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego „Zaświeć na niebiesko dla autyzmu”. Nagrody ufundowali: Krzysztof Niewiadomski – Starosta Powiatu Łęczyńskiego oraz Centra Edukacji „Aniołek”.

Na zakończenie na uczestników czekał pyszny i zdrowy poczęstunek przygotowany przez rodziców z przedszkoli „Aniołek”. Następna konferencja odbędzie się za rok, jej tematem będzie responsywność oraz media w kontekście autyzmu. 

Partnerami wydarzenia byli: Stowarzyszenie „Schody życia”, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łęcznej, Centrum „Wybierz zdrowie”, Stowarzyszenie „Chorągiew Zamku w Zawieprzycach”, Instytut Edukacji Logopedycznej, „Fun Zone” i Grota Solna WAMEX, Studio Urody Annabelle, Restauracja „Country”, Restauracja „Emocja” oraz GÓRNIK Kebab & Burger.