powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

29 marca 2019 roku w Zespole Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie odbył się Dzień Zawodowca. Impreza zorganizowana została w ramach Projektu „Ciekawsza nauka w Bolivarze – łatwiejszy start zawodowy” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Celem przedsięwzięcia było propagowanie kształcenia zawodowego wśród uczniów szkół z terenu Powiatu Łęczyńskiego i Gminy Milejów. Dużą atrakcją Dnia Zawodowca były zaaranżowane stoiska, na których młodzież nie tylko podziwiała prace uczestniczek kursu Carvingu, ale także mogła spróbować ciastek i potraw przygotowanych przez uczniów naszej szkoły: kucharzy i cukierników. Fryzjerki zaprezentowały się podczas pracy: chętnym koleżankom przygotowywały fryzury, zgodne z najnowszymi trendami. U elektryków można było spróbować swoich sił przy obwodach elektrycznych, a informatycy pokazali jak się składa komputer. Z pracą kasy fiskalnej zapoznały uczestników uczennice technikum ekonomicznego i handlowego. Była to też okazja do zapoznania się z profesjonalnym wyposażeniem szkolnych pracowni, ofertą firm współpracujących ze szkołą i potencjalnymi pracodawcami.

Do uczestnictwa w spotkaniu zaproszeni zostali lokalni pracodawcy: LW „Bogdanka”, ZPOW Milejów, Piekarnia „Grela” , Cukiernia „Sikoreczka”, Kampol-Fruit Milejów, Pub 30-stka. Na stoiskach zaprezentowali oni swoje produkty, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W trakcie imprezy przedstawiły swoją ofertę także Wyższe Uczelnie współpracujące z Zespołem Szkół w Milejowie: Szkoła Orląt z Dęblina, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji z Lublina.

Ważnym elementem spotkania, które ma z założenia wskazać kierunki rozwoju współpracy szkół zawodowych z pracodawcami, była debata pod tytułem „Rozwój współpracy pracodawców ze szkołą w zakresie kształcenia zawodowego w Powiecie Łęczyńskim”. 

W panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Panią Martę Piwońską – Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Łęcznej, swoimi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele pracodawców: Wiceprezes LW „Bogdanka” Pan Adam Partyka, Pani Agnieszka Grela, Pan Adam Wróbel – Dawtona Oddział ZPOW Milejów oraz Pani Paulina Oleszczuk z Kampol-Fruit. Podkreślali oni nie tylko rolę szkoły w przygotowaniu do zawodu, dalszej edukacji i rozwijaniu kariery, ale także rodziny i pracodawców. Problemów i zagadnień do przedyskutowania było wiele. Jaki zawód cieszy się dziś największą popularnością? W jakim fachu od razu można znaleźć pracę po ukończeniu szkoły? Czy mamy dziś w Powiecie Łęczyńskim bezrobocie wśród młodych? A może brakuje rąk do pracy? Jak obalić szereg mitów jak np. ten, że taka szkoła zawodowa to coś najgorszego w edukacyjnej hierarchii? I wreszcie, jak powinna wyglądać współpraca między szkołami a pracodawcami? Reforma szkolnictwa zawodowego ma wejść w życie z początkiem roku szkolnego 2019/2020. Wprowadzone będą zmiany dotyczące m.in. klasyfikacji zawodów i finansowania szkół zawodowych, współpracy szkół z pracodawcami oraz egzaminów zawodowych. Celem jest podniesienie prestiżu szkół zawodowych i ukierunkowanie ich oferty tak, aby kształciły specjalistów jak najlepiej przystosowanych do wymogów rynku pracy. Wszyscy zgodzili się, co do tego, jakie problemy dotykają szkolnictwa zawodowego i co zmienić w przyszłości.

Debata pomogła nakreślić najważniejsze problemy trapiące szkolnictwo zawodowe. Zakończyła się wnioskiem, że należy dołożyć wszelkich starań, aby młodzi coraz chętniej wybierali konkretny fach a osoby odpowiedzialne za edukacje nadążały za potrzebami rynku.

W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Łęczyński Pan Krzysztof Niewiadomski, Wicestarosta Pan Dawid Kostecki, Sekretarz Powiatu Pan Michał Pelczarski. Biuro projektu reprezentowały Panie: Anna Giszczak, Edyta Szostakiewicz, Aleksandra Wolska oraz Teresa Zgolińska i Anna Czubacka. Gospodarzem spotkania był Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 im. Simona Bolivara Pan Dariusz Szafranek.

Dzień Zawodowca był pierwszym tego typu spotkaniem, który ma podnieść rangę nauczania zawodowego, zaprezentować wszechstronne możliwości jakie ono daje oraz pokazać młodzieży, że nauka w szkole zawodowej, pozwalając nabyć konkretne uprawnienia i umiejętności zapewnia im pracę, zaraz po ukończeniu nauki.