powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

27 kwietnia 2019 r. przedstawiciele władz Powiatu Łęczyńskiego: Krzysztof Niewiadomski – Starosta, Dawid Kostecki – Wicestarosta, Michał Pelczarski – Sekretarz wzięli udział w uroczystych obchodach ku czci pomordowanych 75 lat temu mieszkańców wsi Kolonii Ostrówek, zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Milejowa.

Powiat Łęczyński reprezentowany był również przez poczet sztandarowy Powiatu oraz Zespołu Szkół Nr 2 im. S. Boliwara w Milejowie. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Ostrówku w intencji Ojczyzny i ofiar. Następnie na placu przy pomniku poległych w Kolonii Ostrówek wystawiono wartę honorową oraz złożono pamiątkowe wieńce. Zgromadzonym przybliżono przebieg wydarzeń z pamiętnej Niedzieli. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrówku przygotowali część artystyczną. Odbył się również Apel Pamięci ku czci poległych i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Milejowskiej Orkiestry Dętej.

Ta straszna zbrodnia, która zabrała życie 24 niewinnym ludziom wciąż żyje w pamięci mieszkańców Kolonii Ostrówek.

27 marca 1944 r. doszło do zamieszek w skutek przypadkowej potyczki partyzantów BCh z oddziału „Sosny” z patrolem niemieckim. Patrol ten przybył do wsi w celu zabrania szczątków rozbitego w okolicy samolotu bądź rakiety V-1. W czasie potyczki zginęło kilku Niemców. Na mieszkańców wsi padł wielki strach przed zemstą wroga.(…) 9 kwietnia 1944 r. w pierwszy dzień Wielkiej Nocy, kilkudziesięcioosobowy oddział żołnierzy niemieckich o świcie wkroczył do wsi. Niemcy szli od zabudowań do zabudowań paląc je i zabijając znajdujących się wewnątrz lub na zewnątrz ludzi, nie zważając przy tym na ich wiek i płeć. Uratowali się tylko ci, którzy poszli do kościoła w Łańcuchowie na rezurekcję.(…) Akcja Niemców zaalarmowała miejscowe siły Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Ruszyły one na odsiecz mieszkańcom wsi, lecz było już za późno.

(K. Woś, 70 rocznica zbrodni niemieckiej w Kolonii Ostrówek, „Zeszyty Milejowskie” 2014 nr 1-2, s.1)