powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

30 marca 2019 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie informacyjne na temat nowych programów rządowych. Spotkanie otworzył Starosta Krzysztof Niewiadomski. Wśród zaproszonych gości byli: Artur Soboń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Arkadiusz Biegaj – Przewodniczący Rady Powiatu, Leszek Włodarski – Burmistrz Miasta Łęczna, Krzysztof Matczuk – Przewodniczący Rady Miejskiej.

Spotkanie miało na celu poinformowanie mieszkańców o założeniach programu i aktualnych osiągnięciach lokalnych władz w jego zakresie.

Program przewiduje 500 zł na pierwsze dziecko. Rozszerzenie programu wpłynie zasadniczo na poprawę sytuacji materialnej mieszkańców naszego powiatu gdyż około 2400 dzieci z terenu łęczyńskiego otrzyma pomoc ( aktualnie liczba beneficjentów wynosi blisko 5900 dzieci). Świadczenie będzie wypłacane od lipca. 

Kwestia przywrócenia lokalnych połączeń autobusowych została już podjęta, czego dowodem jest działająca już – na razie pierwsza – nowa linia komunikacyjna na trasie Łęczna – Spiczyn – Łęczna, z trasą biegnącą przez Ludwin, Zezulin oraz Nowogród. Program pozwoli wyeliminować wiele obszarów wykluczenia komunikacyjnego, a planowane dopłaty w kwocie 0,80 zł do każdego kilometra zachęcą lokalnych przewoźników do uruchomienia kolejnych linii. Projekt ma wejść w życie na przełomie kwietnia i maja.

Od maja wypłacane także będą 13. emerytury. Z tego jednorazowego dodatku w wysokości 1100 zł brutto, a 888,25 zł na rękę skorzysta liczna grupa uprawnionych emerytów i rencistów niezależnie od tego, jakie otrzymuje świadczenie. Rząd szacuje, że osób uprawnionych do świadczenia będzie niemalże 10 mln.

Zerowa stawka podatku PIT dla młodych zostanie wprowadzona prawdopodobnie jeszcze latem tego roku. Zwolnienie osób pracujących poniżej 26. roku życia z podatku PIT nie dotyczy jednak wszystkich osób z tej grupy, będą wyjątki.

Rząd szykuje również zmiany w zakresie obciążeń podatkowych osób pracujących. Obniżenie PIT z 18 na 17 procent przyniesie wyższe pensje Polakom.

W ramach kampanii informacyjnej będą organizowane kolejne spotkania na terenie całego kraju.