24 marca w Gminnym Domu Kultury w Ziółkowie odbyło się spotkanie poświęcone działalności podziemia niepodległościowego na terenie gminy Spiczyn a w szczególności działaniom zbrojnym oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”.

Gośćmi specjalnymi byli Adam Broński, syn Zdzisława Brońskiego oraz dr hab. Tomasz Panfil – historyk, nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, pracownik IPN.

Zgromadzeni mogli posłuchać wykładu prof. Tomasza Panfila dotyczącego historii powstania, działalności lokalnych grup niepodległościowych na terenie Lubelszczyzny, jak i działań Instytutu Pamięci Narodowej dotyczących najnowszych badań historycznych. Adam Broński wprowadził słuchaczy w szczegóły życia i działalności swojego ojca Zdzisława „Uskoka” w okresie trudnych czasów II Wojny Światowej i lat bezpośrednio po niej.

Oprócz przybyłych mieszkańców gminy Spiczyn i okolic obecni byli Wicestarosta Dawid Kostecki, Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski, Dorota Szczęsna Wójt Gminy Spiczyn oraz przedstawiciele Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.