12 marca 2019 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej odbyło się podsumowanie działalności bibliotek publicznych powiatu łęczyńskiego w 2018 r.

Na spotkaniu byli obecni: Krzysztof Niewiadomski – Starosta Łęczyński, Marta Piwońska – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Łęcznej oraz dyrektorzy bibliotek z Cycowa, Ludwina, Łęcznej, Milejowa, Puchaczowa, Spiczyna.

Obrady otworzyła i gości powitała – Jadwiga Marczewska – dyrektor PBP w Łęcznej. Działalność 7 książnic powiatu zaprezentowała Monika Bogusz – instruktor PBP w Łęcznej, natomiast nasze biblioteki na tle województwa lubelskiego przedstawiła Joanna Chapska – instruktor Działu Instrukcyjno-Metodycznego WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

Mieszkańcy powiatu łęczyńskiego w 2018 r. mieli do dyspozycji 182 083 książek i 176 tytułów prenumerowanych czasopism, z których mogli korzystać w 7 bibliotekach głównych i 14 filiach. W ostatnim roku zbiory bibliotek wzbogaciły się o 7 806 woluminów. Z 21 placówek skorzystało 14 535 czytelników, czyli o 283 więcej niż w 2017 r. Należy podkreślić, że należymy do elity czytelniczej w województwie lubelskim, w którym liczba czytających spadła o 7 016. Co czwarty mieszkaniec naszego powiatu czyta. Zasięg czytelnictwa wynosi 25,3 %, co daje nam pozycję lidera przy zasięgu wojewódzkim 17,1 %. Wyprzedzamy także sąsiadujące powiaty: chełmski z zasięgiem 11,9 % (9 357 czytelników), lubartowski – 18,6 % (16 584 czytelników), lubelski – 15,3 % (23 527 czytelników), parczewski – 10,3% (3 631 czytelników), świdnicki – 17,7% (12 756 czytelników), włodawski – 16,1% (6 232 czytelników). Nasi czytelnicy wypożyczyli 212 459 woluminów zbiorów. Średnio 1 czytelnik przeczytał 14,6 książki.

Aktywnie promujemy czytelnictwo. W 2018 r. zorganizowaliśmy 733 wydarzenia (m.in. lekcje biblioteczne, spotkania, konkursy, rajdy, Dyskusyjny Klub Książki, wystawy, szkolenia) dla 17 357 odbiorców.

Jesteśmy nowoczesnymi bibliotekami. Jako jedyny powiat w kraju możemy się poszczycić innowacyjnym rozwiązaniem wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom współczesnych miłośników książek. Nasi Czytelnicy mają zapewniony dostęp do konta bibliotecznego on-line 24 godz. na dobę. Sprawdzają informacje o swoich wypożyczeniach i przeszukują zawartości katalogów wszystkich bibliotek powiatu jednocześnie. Zamawiają i rezerwują książki za pomocą komputerów czy smartfonów z dowolnego miejsca i o każdej porze. Otrzymują złotą kartę czytelnika – obowiązującą we wszystkich bibliotekach publicznych naszego powiatu. Takie udogodnienia zapewnia wspólna sieć, czyli skomputeryzowanie procesów bibliotecznych 6 książnic gminnych, 14 filii i 1 powiatowej
w jednym systemie MAK+. Jest to efekt projektu Wirtualne Powiaty III.