Organizowany przez Zespół Szkół w Ludwinie Powiatowy Konkurs Fotograficzny „Niepodległa 2018” miał na celu uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, kształtowanie poczucia własnej tożsamości narodowej oraz postawy patriotycznej, wzbudzenie zainteresowania historią powiatu łęczyńskiego, wzbudzenie szacunku do lokalnych bohaterów i miejsc pamięci narodowej, przywracanie pamięci o ludziach, miejscach i zdarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości, kształtowanie szacunku do symboli narodowych, rozwijanie kreatywności i wrażliwości oraz uzdolnień fotograficznych.

W dniu 9 listopada 2018 r. komisji w składzie: Andrzej Misztal – przewodniczący, Marta Piwońska, Szymon Czech oceniła 53 zdjęcia nadesłane przez 24 autorów. 2 prace nie spełniły warunków konkursu.
Prace oceniano w trzech kategoriach wiekowych:
– uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów,
– uczniowie szkół ponadgimnazjalnych,
– dorośli.
Poziom nadesłanych prac komisja oceniła jako zróżnicowany, bo różny też był wiek uczestników.
Oprócz warsztatu fotograficznego oceniane były walory historyczno-poznawcze prac. Nadesłane fotografie ukazują bowiem miejsca na terenie powiatu łęczyńskiego otaczane pamięcią, ale i te zapomniane, ukryte w leśnej gęstwinie, którym przywrócono należną pamięć.
Po wnikliwej i wszechstronnej analizie przyznano następujące nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów
I miejsce
Michał Rak – SP im. Marii Curie Skłodowskiej w Zawieprzycach – opiekun Martyna Kawalec
Weronika Sawicka – SP im. Marii Konopnickiej w Piasecznie – opiekun Małgorzata Pobereżko

Gabriela Romańczuk – SP w Podgłębokiem – opiekun Malwina Socha

Katarzyna Martyn – Gimnazjum w Podgłębokiem – opiekun Malwina Socha

Patrycja Domin – SP w Podgłębokiem – opiekun Wojciech Ganczaruk
Natalia Fichna – Gimnazjum w Podgłębokiem – opiekun Malwina Socha
Laura Kniazew – Gimnazjum w Podgłębokiem – opiekun Malwina Socha
Julia Łuczyńska – SP im. Marii Curie Skłodowskiej w Zawieprzycach – opiekun Martyna Kawalec

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Łukasz Siegieda – ZSR w Kijanach – opiekun Ola Jarosz

II miejsce
Patrycja Bromirska – ZS im. K K Jagiellończyka w Łęcznej – opiekun Jolanta Jarawka
Amelia Surma – MOW w Podgłębokiem – opiekun Bożena Wójcik

Joanna Tchórzewska – ZSR w Kijanach – opiekun Ola Jarosz

Dorośli

Radosław Śladowski – Łęczna

Mariusz Zakostowicz – Kaniwola

Marcin Kawalec – Ludwin Kolonia
Leszek Pobereżko – Ludwin Kolonia
Anna Sagan – Łęczna

Konkurs odbył się dzięki naszym darczyńcom:
Patronat honorowy: Starosta Łęczyński, IPN
Patronat medialny: Polskie Radio Lublin, Wspólnota Łęczyńska, Tuba Łęcznej
Sponsorzy:
Róża i Grzegorz Polakowie – Wytwórnia Makaronu Domowego POL-MAK S.A.
Katarzyna i Czesław Walęciuk – Gospodarstwo rolne rodziny Walęciuk
Wojciech Szymański – GS „SCh”
Janina i Jan Bagnosz – Masarnia Wędliny u Jana
Centrum Helen Doron