Tegoroczna, już 22. edycja Jesiennego Konkursu Recytatorskiego odbyła się pod hasłem „Narodziny światów – fantastyka w literaturze”. Do etapu powiatowego (15.11.2018 r.), którego organizatorem była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej, kwalifikację w eliminacjach gminnych uzyskało 27 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu łęczyńskiego.

Uczniowie prezentując utwory polskie i zagraniczne wykazali się doskonałym opanowaniem i zrozumieniem tekstów oraz ogromną wrażliwością.

Wystąpienia oceniało jury w składzie:
Anna Kistelska – główny instruktor ds. literatury i recytacji Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie – przewodnicząca komisji,
Maria Dymel – emerytowany nauczyciel dyplomowany – bibliotekarz, poetka, autorka hymnu niepełnosprawnych,
Anna Wróbel – emerytowany nauczyciel języka polskiego, prezes Zarządu Stowarzyszenia Kobiet „Amazonki” w Łęcznej.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowano 5 recytatorów. Oto oni:
Milena Mazurek – Szkoła Podstawowa im. N. Nekraszowej w Jaszczowie – Vivian French „Księżniczka Alice i kryształowy pantofelek” (fr.).
Piotr Staropiętka – Szkoła Podstawowa nr 2 im. T. Kościuszki w Łęcznej – Johann Wolfgang von Goethe „Król Olch”.
Sebastian Jóźwik – Szkoła Podstawowa nr 2 im. T. Kościuszki w Łęcznej – Bolesław Leśmian „Przygody Sindbada Żeglarza” (fr.).
Damian Spodar – Zespół Szkół w Puchaczowie Gimnazjum in. Jana Pawła II – Jonasz Kofta „Bajka 1002-GA”.
Weronika Tarka – Zespół Szkół w Puchaczowie Gimnazjum in. Jana Pawła II – Adam Mickiewicz „Świtezianka” (fr.).

Natomiast wyróżnienia otrzymali:
Maja Żmuda – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nadrybiu – Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka” (fr.).
Milena Dyszewska – Zespół Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich Filialna Szkoła Podstawowa w Świerszczowie – Adam Mickiewicz „Pani Twardowska”.
Nikola Szafran – Zespół Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie – Bolesław Leśmian „Zmory wiosenne”.
Paulina Osak – Gimnazjum przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podgłębokiem – Kir Bułyczow „Opowiadania guślarskie” (fr.).
Amelia Surma – Branżowa Szkoła Zawodowa przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podgłębokiem – Bolesław Leśmian „Baśń o Alladynie i o lampie cudownej” (fr.).

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni książkami (Clive Staples Lewis „Lew, czarownica i stara szafa”, Dorota Terakowska „Władca Lewawu”, Terry Pratchett „Kolor magii”, Jacek Dukaj „Katedra”) zakupionymi przez PBP w Łęcznej. Dariusz Kowalski – Wicestarosta Łęczyński – wręczył nagrody, dyplomy oraz podziękowania.

Wszystkim recytatorom gratulujemy, życzymy sukcesów w etapie wojewódzkim oraz w kolejnych konkursach.