Powiat Łęczyński otrzymał dofinansowanie na realizację projektu pn. „Młodzi profesjonaliści – podniesienie jakości kształcenia zawodowego w technikach i branżowych szkołach I stopnia Powiatu Łęczyńskiego” w ramach Działania 10.4 Kształcenie zawodowe Priorytetu X Lepsza edukacja Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Całkowita wartość projektu: 3 211 238,43 zł
Dofinansowanie z UE : 2 890 114,58 zł
Okres realizacji projektu: 01.01.2025 31.12.2026
Projekt skierowany jest łącznie do 236 osób, w tym 198 uczniów i 38 nauczycieli z:
Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach (58 osób); Zespołu Szkół Nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie (60 osób); Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej (61 osób); Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej (57 osób).
Celem projektu jest podniesienie jakości i dostępności kształcenia zawodowego w 4 technikach i 1 branżowej szkole I stopnia Powiatu Łęczyńskiego w latach 2025-2026.
Cel zostanie osiągnięty dzięki wdrożeniu w 5 szkołach programów rozwojowych, które stanowią odpowiedź na zdiagnozowane potrzeby i będą skutkować kompleksowym, trwałym podniesieniem jakości świadczonych usług oraz
przygotowaniem szkół do prowadzenia edukacji włączającej.
W ramach projektu zostaną zrealizowane następujące zadania:
- Wsparcie dla nauczycieli (szkolenia doskonalące, kursy kwalifikacyjne, studia podyplomowe m.in. suicydologia; przygotowywanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi; przygotowywanie deserów restauracyjnych; edukacja włączająca; praca z końmi na wolności; doradztwo zawodowe; kurs montażu filmowego; rewalidacja i wspieranie osób z zespołem Aspergera; instalator systemów fotowoltaicznych; instalator pomp ciepła; uprawnienia elektryczne G1 i G2; spawanie MIG,MAG,TIG; kurs F-GAZ; transport, spedycja, logistyka; modelowanie i skanowanie 3D; programowanie i obsługa procesu druku 3D.
- Zakup sprzętu i wyposażenia pracowni zawodowych m.in. pracowni obsługi konsumenta, pracowni żywieniowej, pracowni spawalniczych, pracowni komputerowych, logistycznej.
- Zakup sprzętu i wyposażenia na zajęcia z programowania sterowników PCL i mikrokontrolerów, robotyki, o odnawianych źródłach energii.
- Zakup pomocy dydaktycznych dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
- Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów i nauczycieli.
- Indywidualne doradztwo zawodowe dla uczniów.
- Zajęcia zawodoznawcze u lokalnych pracodawców związanych z danym kierunkiem kształcenia.
- Kursy i szkolenia dla uczniów związane z kierunkiem kształcenia m.in. projektowanie aplikacji mobilnych; kurs montażu filmowego; AutoCAD; prawo jazdy kat. B; kurs baristy; podstawy makijażu; uprawnienia elektryczne G1 i eksploatacja sieci i urządzeń elektroenergetycznych; spawanie (MIG,TIG,MMA); programista CAM; operator obrabiarek sterowanych numerycznie CNC; programowanie sterowników PLC; robotyka; odnawialne źródła energii; operator wózków widłowych; spedytor; programowanie i obsługa procesu druku 3D; kurs kelnerski, barmański; carving; nowe trendy w sztuce kulinarnej; usługi cateringowe; kurs zaklinacz koni; praca z końmi na wolności.
- Staże uczniowskie realizowane u pracodawców z terenu województwa lubelskiego i współpraca z uczelniami polegająca na organizowaniu wizyt w lubelskich uczelniach w celu rozwoju kompetencji uczniów w tematach zbieżnych z kierunkiem kształcenia .
#FunduszeEuropejskie