powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Muzea

Izba Tradycji 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Zespole Szkół w Cycowie

W swoich zbiorach posiada pamiątki i dokumenty związane z Bitwą Cycowską z 1920 r. Bitwa Cycowska była ważnym wydarzeniem w historii miejscowości Cyców, a rozegrała się 15–16 sierpnia 1920 r. Bój pod Cycowem, choć prowadzony z dala od miejsc, gdzie decydowały się losy wojny polsko-bolszewickiej, przeszedł do historii oręża polskiego jako efektowne i błyskotliwe zwycięstwo kawalerii polskiej nad przeważającymi siłami wroga. Jak powiedział Marszałek Piłsudski – 16 sierpnia był dniem, który zawrócił losy wojny w kierunku zwycięstwa nad wrogiem.

Szkolna Izba Tradycji powstała w 2005 r. Nad jej utworzeniem pracowała cała społeczność szkoły. Dzięki życzliwości wielu ofiarodawców zgromadzono w niej wiele interesujących eksponatów. W 2010 r. izba została rozbudowana. Obecnie zbiory udostępniane są zwiedzającym w dwóch salach.
W sali wystawowej prezentowana jest historia bitwy pod Cycowem oraz dzieje 7 Pułku Ułanów. Znajduje się tam makieta bitwy, plansze tematyczne poświęcone barwom i tradycji pułku, dokumenty i zdjęcia żołnierzy oraz kadry oficerskiej, odznaczenia, elementy uzbrojenia polskiego kawalerzysty. Do najciekawszych eksponatów należą kompletne i oryginalne mundury ułańskie oraz mosiężna lanca ułańska, która jest jedną z czterech istniejących – trzy są umieszczone na mogile zbiorowej AK „Jeleń” na wojskowej części cmentarza na Powązkach w Warszawie. Chlubą izby jest też książka z dedykacją od córki Józefa Piłsudskiego, a także popiersie gen. Kazimierza Sosnkowskiego, podarowane szkole przez jego syna – Piotra.

W sali wykładowej znajdują się plansze tematyczne i fotografie dokumentujące aktualną współpracę szkoły z 7 Dywizjonem Ułanów Lubelskich z Tomaszowa Mazowieckiego, m.in. zdjęcia z poligonów, odznaki pułkowe, kroniki pobytu na misjach w Iraku i Afganistanie. Całość uzupełniają oryginalne mundury noszone przez żołnierzy w jednostce oraz podczas misji zagranicznych. Sala wyposażona jest w 24 miejsca siedzące, ekran i sprzęt audiowizualny, przeznaczony do prowadzenia lekcji i wykładów.
Izba spełnia funkcję poznawczą, wychowawczą i edukacyjną dla uczniów szkoły w Cycowie, ale nie tylko. Opiekunowie izby chętnie przyjmują również turystów indywidualnych, jak i grupy zorganizowane.
Godziny zwiedzania:
Izba jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–15:00. Zwiedzanie Izby w innym terminie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu. Wstęp bezpłatny.

Izba Tradycji 7 Pułku Ułanów Lubelskich
Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie
ul. Chełmska 44, 21 – 070 Cyców
tel. (82) 567-70-09
http://www.zs-cycow.pl/html/izba-tradycji/index.html

Gród Słowiański

Gm. Milejów. „Gród Słowiański” w Wólce Bieleckiej stanowi rekonstrukcję wczesnośredniowiecznego grodziska, które znajdowało się w pobliskim Klarowie. Posiada on wszystkie charakterystyczne elementy dla tego rodzaju obiektu obronnego o umocnieniach ziemno-drewnianych. Całość założenia daje możliwość bardzo widowiskowej i bliskiej prawdzie historycznej prezentacji życia grodowego, a także sztuki i kultury Słowian. Załoga grodu cyklicznie organizuje interesujące „Spotkania z Żywą Historią”, które stanowią wyjątkową atrakcję nie tylko dla dzieci i młodzieży. Goście mają możliwość przeniesienia się w odległe czasy, uczestniczenia w pokazach dawnych rzemiosł, starosłowiańskich tańcach i obrzędach, pokazach walki i uzbrojenia. Wizyta w „Grodzie Słowiańskim” to również możliwość degustacji potraw kuchni słowiańskiej i wikińskiej.

Ciekawa oferta turystyczna „Grodu Słowiańskiego” wielokrotnie nagradzana była w konkursach organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Gród znajduje się na trasie ekologicznej ścieżki edukacyjno-turystycznej po terenie Polesia „Między Wieprzem a Bugiem”.

Słowiański Gród specjalizuje się w organizacji zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.
Zarówno turystów indywidualnych, jak i w grupach zorganizowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub e-mailowy.

Gród Słowiański
Wólka Bielecka 7, 21-020 Milejów
Tel. (81) 757-12-61, 693-191-808
http://horodyszcze.lbn.pl