powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Muzea

Izba Tradycji 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Zespole Szkół w Cycowie

W swoich zbiorach posiada pamiątki i dokumenty związane z Bitwą Cycowską z 1920 r. Bitwa Cycowska była ważnym wydarzeniem
w historii miejscowości Cyców, a rozegrała się 15–16 sierpnia 1920 r.
Bój pod Cycowem, choć prowadzony z dala od miejsc,
gdzie decydowały się losy wojny polsko-bolszewickiej, przeszedł
do historii oręża polskiego jako efektowne i błyskotliwe zwycięstwo kawalerii polskiej nad przeważającymi siłami wroga.
Jak powiedział Marszałek Piłsudski – 16 sierpnia był dniem,
który zawrócił losy wojny w kierunku zwycięstwa nad wrogiem.


Szkolna Izba Tradycji powstała w 2005 r. Nad jej utworzeniem pracowała cała społeczność szkoły. Dzięki życzliwości wielu ofiarodawców zgromadzono w niej wiele interesujących eksponatów. W 2010 r. izba została rozbudowana. Obecnie zbiory udostępniane są zwiedzającym w dwóch salach.
W sali wystawowej prezentowana jest historia bitwy pod Cycowem oraz dzieje 7 Pułku Ułanów. Znajduje się tam makieta bitwy, plansze tematyczne poświęcone barwom i tradycji pułku, dokumenty i zdjęcia żołnierzy oraz kadry oficerskiej, odznaczenia, elementy uzbrojenia polskiego kawalerzysty. Do najciekawszych eksponatów należą kompletne i oryginalne mundury ułańskie oraz mosiężna lanca ułańska, która jest jedną z czterech istniejących – trzy są umieszczone na mogile zbiorowej AK „Jeleń”
na wojskowej części cmentarza na Powązkach w Warszawie. Chlubą izby jest też książka z dedykacją
od córki Józefa Piłsudskiego, a także popiersie gen. Kazimierza Sosnkowskiego, podarowane szkole przez jego syna – Piotra.

W sali wykładowej znajdują się plansze tematyczne i fotografie dokumentujące aktualną współpracę szkoły z 7 Dywizjonem Ułanów Lubelskich z Tomaszowa Mazowieckiego, m.in. zdjęcia z poligonów, odznaki pułkowe, kroniki pobytu na misjach w Iraku i Afganistanie. Całość uzupełniają oryginalne mundury noszone przez żołnierzy
w jednostce oraz podczas misji zagranicznych. Sala wyposażona jest w 24 miejsca siedzące, ekran i sprzęt audiowizualny, przeznaczony do prowadzenia lekcji i wykładów.

Izba spełnia funkcję poznawczą, wychowawczą i edukacyjną dla uczniów szkoły w Cycowie, ale nie tylko. Opiekunowie izby chętnie przyjmują również turystów indywidualnych, jak i grupy zorganizowane.

Godziny zwiedzania:
Izba jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–15:00. Zwiedzanie Izby
w innym terminie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu. Wstęp bezpłatny.

Izba Tradycji 7 Pułku Ułanów Lubelskich
Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie
ul. Chełmska 44, 21 – 070 Cyców
tel. (82) 567-70-09

http://www.zs-cycow.pl/html/izba-tradycji/index.html


Gród Słowiański

Słowiański Gród w Wólce Bieleckiej jest rekonstrukcją wczesnośredniowiecznego grodziska, które znajdowało się
w pobliskim Klarowie. Posiada on wszystkie charakterystyczne elementy obiektu obronnego o umocnieniach ziemno- drewnianych. Całość założenia daje możliwość prezentacji życia grodowego,
a także sztuki i kultury Słowian.
Organizowane cyklicznie „Spotkania z Żywą Historią”, zapewniają gościom niezwykłą okazję do podróży w czasie, podczas których mogą uczestniczyć w pokazach dawnych rzemiosł, starosłowiańskich tańcach i obrzędach oraz poznać dawne sztuki walki.

Wizyta w Słowiańskim Grodzie to również możliwość degustacji potraw kuchni słowiańskiej i ekologicznej.
Obecnie na terenie obiektu znajdują się trzy typy grodów, które istniały w X wieku w promieniu 14 kilometrów, a także obiekty kultowe, cmentarzysko kurhanowe, plac zabaw małych wojów oraz zarys romańskiej kaplicy.
Atrakcyjna oferta turystyczna Grodu Słowiańskiego została wielokrotnie wyróżniona w konkursach organizowanych
przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i stanowiła tło dla licznych produkcji telewizyjnych i internetowych.

Gród znajduje się na trasie ekologicznej ścieżki edukacyjno-turystycznej na terenie Polesia „Między Wieprzem a Bugiem”.

Słowiański Gród oferuje bogaty program zajęć edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży
Zarówno turyści indywidualni, jak i grupy zorganizowane są proszeni o wcześniejszą rezerwację.

Słowiański Gród
Jarosław Woliński
Wólka Bielecka 7, 21-020 Milejów
tel. 81 75 712 61, 693 191 808
http://www.slowianskigrod.pl/


Izba Regionalna w Łęcznej

Izba prowadzona jest przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej. Bezpłatne zwiedzanie dostępne w każdą środę w godz. 13.00-15.00

W izbie są prezentowane zbiory eksponatów związanych z Ziemią Łęczyńską. W skład kolekcji wchodzą przedmioty pozyskane przez Towarzystwo od darczyńców, w tym od mieszkańców Łęcznej i okolic. W izbie można obejrzeć przedmioty codziennego użytku, monety, książki, obrazy, zabytkowe kafle, urządzenia domowe i wiele innych. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za przekazane eksponaty.

Izbę można zwiedzać podczas dyżurów społecznych członków stowarzyszenia, w każdą środę w godz. 13:00-15:00 lub po umówieniu się telefonicznym – 698 861 310.

Źródło: http://towarzystwoleczna.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=8&Itemid=9

fot. Wikipedia

Tysiąclecia 10, 21-010 Łęczna

Izba Regionalna
Tysiąclecia 10, 21-010 Łęczna
STRONA


Lokalna Izba Pamięci w Zezulinie

W Lokalnej Izbie Pamięci w Zezulinie można zobaczyć stare sprzęty wiejskie, stare stoły, drewniany wóz, który niegdyś służył tutejszym rolnikom. Wśród sprzętów wypatrzeć można stare żelazko służące niegdyś w domach pobliskich mieszkańców. Izba jest czynna w poniedziałki i czwartki, mieści się w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej.

Filia Gminnej Biblioteki Publicznej im. Andrzeja Łuczeńczyka w Ludwinie
Zezulin Niższy 70A,
21-075 Zezulin Pierwszy


MUZEUM JANA III SOBIESKIEGO

W Budynku Gminnej Biblioteki Publicznej im. Andrzeja Łuczeńczyka w Ludwinie mieści się Muzeum Jana III Sobieskiego przeniesione z Zawieprzyc, nad którym pieczę sprawuje Stowarzyszenie Chorągiew Zamku w Zawieprzycach. Zbiory tego muzeum to przede wszystkim kolekcja broni białej charakterystycznej dla XVII w. Większość z nich to repliki wykonane przez mistrzów sztuki tworzenia dawnego oręża. Wśród eksponatów można zobaczyć szable, rapiery, szpady, ale także halabardy, piki, dardy czy berdysze. Uzupełnieniem tej części zbiorów będą zbroje husarskie ze sławnymi skrzydłami, a także wyposażeniem husarza, tj. kopia, koncerz czy nadziak. Drugą część ekspozycji stanowią staropolskie stroje szlacheckie: dworskie i ziemiańskie, które zostaną udostępnione zwiedzającym.  Będzie możliwość zobaczenia „z bliska”, jak wyglądał kontusz, żupan czy delia.

Gminna Biblioteka Publiczna im. Andrzeja Łuczeńczyka
Ludwin 52, 21-075 Ludwin