
Podstawowe zasady bezpieczeństwa:
1. Pływaj tylko w strzeżonych miejscach
Korzystaj tylko z kąpielisk, gdzie jest obecny ratownik. Unikaj dzikich plaż i niestrzeżonych zbiorników wodnych, gdzie dno może być niebezpieczne.
2. Znaj swoje umiejętności
Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeśli nie jesteś pewny swoich sił, pływaj blisko brzegu i zawsze noś kamizelkę ratunkową.
3. Zwracaj uwagę na warunki pogodowe
Przed wejściem do wody sprawdź prognozę pogody. Burze, silne wiatry i wysokie fale mogą stanowić poważne zagrożenie.
4. Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu
Nigdy nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol osłabia zdolności motoryczne i ocenę sytuacji, co może prowadzić do tragicznych wypadków.
5. Używaj sprzętu asekuracyjnego podczas pływania
Kamizelki ratunkowe, bojka asekuracyjna i inne urządzenia mogą uratować życie, zwłaszcza jeśli nie jesteś pewnym pływakiem.

Uwaga upały – 03.07.2025.

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Krakowie
Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 132
Zjawisko: susza hydrologiczna
Stopień: nie dotyczy
Ważność: od godz. 09:25 dnia 02.07.2025 do odwołania
Obszar: zlewnia Bugu od ujścia Uherki do Krzyczewa (lubelskie)
Przebieg: W związku z występującymi niskimi przepływami wody na obszarze zlewni Bugu od ujścia Uherki do Krzyczewa spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 95%
Uwagi: Ostrzeżenie wydawane jest w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni w obrębie jednego obszaru hydrologicznego (który obejmuje grupę zlewni monitorowanych przez PSHM).
SMS: IMGW-PIB OSTRZEGA: SUSZA HYDROLOGICZNA zlewnia Bugu od ujscia Uherki do Krzyczewa od 09:25/02.07.2025 do odwolania. W zwiazku z wystepujacymi niskimi przeplywami wody na obszarze zlewni Bugu od ujscia Uherki do Krzyczewa spodziewane jest dalsze utrzymywanie sie przeplywow wody ponizej SNQ. Szczegoly na meteo.imgw.pl
Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Krakowie
Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 127
Zjawisko: gwałtowne wzrosty stanów wody
Stopień: 1
Ważność: od godz. 00:00 dnia 27.06.2025 do godz. 12:00 dnia 27.06.2025
Obszar: zlewne dopływów Wisły i Bugu (lubelskie)
Przebieg: W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 65%
Uwagi: Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).
Szczegóły na meteo.imgw.pl
Uwaga! W dniu 25.06.2025 od godziny 16:00 prognozowany jest silny wiatr o średniej prędkości do 40 km/h,
w porywach do 70 km/h. Miejscami możliwe burze.


Mówiąc o porywistym wietrze, klasyfikuje się je najczęściej wg prędkości z jaką przemieszczają się masy powietrza oraz ze względu na rozmiar szkód jakie mogą wyrządzić. Wichura – wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia.

OCHRONA PRZED WICHURĄ:
- usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie;
- zamknij okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz;
- przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii;
- zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
- znajdź bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu – nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.
PODCZAS WICHURY:
- nie wychodź na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne;
- jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia;
- nie zatrzymuj się pod drzewami, wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru;
- nie korzystaj z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia;
- zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
PO WICHURZE:
- poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi;
- pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy;
- uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać;
- zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej;
- wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność w przypadku gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji.
PORADNIK

O burzy mówimy wtedy, gdy następuje jedno lub kilka nagłych wyładowań atmosferycznych (piorunów). Wyładowania występują zarówno pomiędzy chmurami jak i między chmurą a ziemią. Zwykle burzy towarzyszą intensywne opady deszczu często z gradobiciem oraz porywisty wiatr. Czym jest piorun lub inaczej błyskawica? Mówiąc najprościej to wyładowania elektryczne o bardzo dużym natężeniu. W CZASIE BURZY NAJBEZPIECZNIEJ JEST PRZEBYWAĆ WEWNĄTRZ BUDYNKU, DLATEGO, O ILE TO MOŻLIWE, NIE NALEŻY Z NIEGO WYCHODZIĆ.
POZA DOMEM
Jeżeli burza zastanie nas poza domem należy:
- jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,
- unikać przebywania pod drzewami,
- unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
- jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,
- jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,
- unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny,
- pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
- natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”,
- osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,
- jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.
W DOMU
Jeżeli podczas burzy przebywamy w domu należy:
- unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,
- odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) – to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,
- przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,
- jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd – wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.
PORAŻENIE PIORUNEM – CO ZROBIĆ?
- należy zbadać stan ogólny poszkodowanego,
- trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne,
- jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo – oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

PORADNIK
Uwaga! W dniu 23.06.2025 od godziny 20:00 prognozowane są burze, z miejscowymi silnymi opadami deszczu oraz porywami wiatru do 85 km/h. Lokalnie grad.



Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30°C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.
Więcej niezbędnych informacji pod linkiem poniżej.
https://www.gov.pl/web/rcb/jak-przetrwac-upal2

Lato to czas relaksu i wypoczynku nad wodą. Aby w pełni cieszyć się urokami wakacji, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa.
Więcej niezbędnych informacji pod linkiem poniżej.
https://www.gov.pl/web/rcb/badz-bezpieczny-nad-woda2
Uwaga! W dniu 10.06.2025 r. w godz. 00:00 do 07:00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu oraz porywy wiatru. Lokalnie grad.

Ostrzeżenie meteorologiczne – Burze/stopień zagrożenia 2, od godz. 14:00 dnia 07.06.2025 do godz. 24:00 dnia 07.06.2025

Uwaga! W dniu 05.06.2025 r. w godz. 20:00 do 04:00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu oraz porywy wiatru. Lokalnie grad.

Uwaga! W dniu 02.06.2025 r. w godz. 13:00-23:00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu oraz porywy wiatru. Lokalnie grad.

Uwaga! W dniu 03.06.2025 r. w godz. 02:00-11:00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu oraz porywy wiatru. Lokalnie grad.

Uwaga! W dniu 22.05.2025 r. w godz. 15:00 do 23:00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu oraz porywy wiatru. Lokalnie grad.
