Muzeum Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi

Skansen zabudowań wiejskich poleskiej wsi.

/gfx-user-normal/sites/DSC_0033.jpg

Niewielki skansen w Holi powstał w 1985 r., prowadzony jest przez Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia. Gromadzone są w nim obiekty budownictwa ludowego: wiatrak koźlak (1934 r.) z Wołoskowoli, chałupa z XIX w. z Wyryk, stodoła z XIX w. z Okczyna, kapliczka przydrożna z XIX w. z Wyryk, krzyż z XIX w. z Holi, piec garncarski, ule – kłody, żuraw studzienny z XIX w. Założeniem obiektu jest ukazanie  charakterystycznych elementów kultury materialnej właściwe regionowi Polesia, który podlegał różnym wpływom. Z jednej strony oddziaływały tradycje właściwe Ziemi Chełmskiej, z drugiej zaś te charakterystyczne dla Podlasia. Nie można przy tym zapominać o roli znajdującej się nieopodal granicy polsko-białorusko-ukraińskiej – jej obecność bez wątpienia przyczynia się do jeszcze większego urozmaicenia regionu. Skansen usytuowany jest w pobliżu cerkwi prawosławnej p.w. św. Paraksedy Męczenniczki i św. Antoniego Pieczerskiego. Na jego terenie znajduje się stanowisko ornitologiczne.

Ze względu na swe małe rozmiary i położenie daleko od głównych szlaków komunikacyjnych obiekt nie ma w praktyce stałych godzin otwarcia. Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt telefoniczny lub e-mail z opiekunami muzeum, państwem Aliną i Tadeuszem Karabowiczami.
Zwykle skansen otwarty jest w soboty i niedziele w godz. 10.00-16.00.

Muzeum Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi

Hola 1, 22-244 Stary Brus