Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu


Starostwo Powiatowe

al. Jana Pawła II 95a
21-010 Łęczna

(81) 531 52 00

(81) 531 52 01

(81) 752 64 64

Facebookpowiatleczynski

Biuletyn Informacji Publicznej Rządowe Centrum Legislacji
Strona Główna » Aktualności » Szkoła górnicza w ...

Aktualności

RSS

Szkoła górnicza w Łęcznej zaprasza

Już od czterech lat w rzeczywistość łęczyńską wpisuje się szkoła górnicza. Dzisiaj nikogo nie trzeba przekonywać, że jej lokalizacja w niedalekiej odległości od LW „Bogdanka” S.A. to dobry pomysł. Spółka cały czas rozwija swoją działalność i rekrutuje nowych pracowników, absolwenci szkoły mają więc duże szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia.

Możliwość odbywania praktyki zawodowej w kopalni pozwala nabyć uczniom wiedzę i umiejętności, których nie zastąpi żaden wykład. Tegoroczne wyniki egzaminów zawodowych są tego najlepszym świadectwem.

Do egzaminu przystąpiło – 54 uczniów
Egzamin zdało – 49 uczniów, co stanowi 90,7 % uczniów
Średnia ogólna zdawalność w kraju wynosi – 49,9 %

Równie dobrze uczniowie zdali pierwszy w historii szkoły egzamin maturalny
Do egzaminu dojrzałości przystąpiło – 48 uczniów
Egzamin zdało – 42 uczniów, co stanowi 87,5 % uczniów
Średnia ogólna zdawalność w kraju wynosi – 81%, natomiast w województwie lubelskim – 82 %. Średnia zdawalność matury w technikach w kraju wyniosła 70%.

Chętnych do nauki nie brakuje
O nabór do Zespołu Szkół Górniczych nie trzeba się martwić. Co roku jest więcej podań niż miejsc. Szkoła błyskawicznie „rozrasta się”: W roku szkolnym 2005/2006 naukę w nowo utworzonym technikum górniczym podjęło 64 uczniów. Po czterech latach w placówce kształci się 252 uczniów w systemie dziennym (Technikum Górnicze i Technikum Elektryczne) i 225 w systemie zaocznym. W roku szkolnym 2008/2009 r. ruszyła Zaoczna Policealna Szkoła Górnicza, a od bieżącego roku Zaoczna Policealna Szkoła Elektryczna. Po wakacyjnym odpoczynku uczniowie zastali w szkole wiele zmian, przede wszystkim nową kadrę kierowniczą. Dyrektorem ZSG został Arkadiusz Marucha, funkcję wicedyrektora pełni Edyta Król.

Nauka i praktyka
Pierwszoklasiści oswajają się z przyszłym miejscem pracy w kopalni uczestnicząc w dwóch wycieczkach: jesienią zwiedzają zakład przeróbczy, na wiosnę zjeżdżają „na dół”. Uczniowie klas drugich i trzecich odbywają raz w tygodniu praktyki w "Bogdance", natomiast trzecioklasiści mają także miesięczną praktykę pod okiem fachowców. Nauczyciele przedmiotów zawodowych starają się zapoznawać uczniów z problematyką pracy w kopalni także przez organizację wycieczek na Śląsk. W ubiegłym roku uczniowie jeździli do Kopalni Doświadczalnej "Barbara" Głównego Instytutu Górnictwa w Mikołowie. Jest to jedyna w Polsce kopalnia doświadczalna i jedyna w Europie placówka naukowo-badawcza, która posiada podziemny poligon doświadczalny. Uczniowie poznawali tam zagrożenia związane z wybuchowością pyłu węglowego oraz sposoby zabezpieczeń przed tymi zagrożeniami. Wraz z innymi grupami, wśród których byli również górnicy (kandydaci na strzałowych) z "Bogdanki", obserwowali pokazowy wybuch pyłu węglowego. W programie tej edukacyjnej wycieczki nie mogło oczywiście zabraknąć zwiedzania Akademii Górniczo - Hutniczej, z którą niektórzy planują związać swoją przyszłość edukacyjną. Wycieczkę sponsorował Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A.

Pozostaje sobie życzyć, aby nowy rok szkolny przyniósł jeszcze lepsze wyniki niż poprzedni.

Marzena Olędzka

Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej
ul. BOGDANOWICZA 9, 21-010 ŁĘCZNA
TEL. 081 752 12 57, FAX. 081 752 12 57
Strona internetowa szkoły: http://www.zsg-leczna.pl

Komentarze

Brak komentarzy.
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:
Geoportal
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty
Dożynki Powiatu Łęczyńskiego 2017 w Milejowie
zobacz
Studia Łęczyńskie Tom 2-3
zobacz

Copyright © 2018 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron internetowychtworzenie stron internetowych